Czyszczenie wentylacji pozwala na zmniejszenie ryzyka pożarowego, a także poprawia komfort pracy. Ciągle jednak wielu właścicieli budynków wie o nim za mało. Zebraliśmy jednak dla was najważniejsze fakty, byście mogli z jednego miejsca dowiedzieć się top 5 informacji o czyszczeniu wentylacji. Koniecznie czytajcie dalej, by sprawdzić, co jest ważne podczas przeprowadzania tej usługi.
Dlaczego warto czyścić wentylację?
O czyszczeniu wentylacji mówi się w ostatnich latach nieco więcej i bardzo dobrze. Jest to oczywiście jedna z podstawowych kwestii, o które powinien zadbać pracodawca lub właściciel budynku. Dlaczego tak jest? Powody pojawiają się w zapisach prawnych, jak i wynikają ze zdrowego rozsądku. Czyste, chłodne i odpowiednio nawilżone powietrze pozwala pracownikom na wykonywanie swoich obowiązków w odpowiednich warunkach, dzięki czemu są oni w stanie skupić się na swojej pracy.
Jeśli w powietrzu zaczną pojawiać się grzyby lub inne szkodliwe mikroorganizmy, to po pewnym czasie nasi pracownicy będą przebywać na zwolnieniu lekarskim. Sami możemy również z tego powodu ponieść konsekwencje prawne.
Warto również pamiętać, że w kanałach wentylacyjnych gromadzi się kurz, a także inne, niewielkie i łatwopalne cząsteczki. Zaniedbania z naszej strony mogą doprowadzić więc do pożaru i utraty całego majątku.
Najpierw inspekcja kanałów wentylacyjnych
Skoro już wiemy, że czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest istotne, warto się dowiedzieć, w jaki sposób poprawnie się je przeprowadza. Przede wszystkim powinno się ono rozpocząć od profesjonalnej inspekcji, która pozwoli nam ocenić aktualny stan kanałów wentylacyjnych i dobrać najbardziej odpowiednią metodą ich czyszczenia. Warto pamiętać również o tym, że tego rodzaju inspekcję powinna przeprowadzać profesjonalna firma, która nie tylko posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale również wysokiej jakości sprzęt.
W większości przypadków do takich zadań wykorzystywane są niewielkich rozmiarów roboty inspekcyjne, które są w stanie poruszać się w pionie, jak i w poziomie. Przyczepione do nich są dobrej jakości kamery ze źródłem światła. W przypadku bardzo wąskich kanałów stosuje się videoendoskop. Kamera jest tu przyczepiona do giętkiego przewodu.
Efektem takiego działania jest obraz kanałów wentylacyjnych. Dzięki niemu można ocenić stopień zabrudzenia, a także sprawdzić, czy jest to głównie pył i kurz czy może są to tłuste zabrudzenia. W każdym z tych przypadków dobierana jest inna metoda czyszczenia. Warto zaznaczyć, że inspekcja jest również przeprowadzana po zakończonych pracach, by móc ocenić jakość ich wykonania.
Metody czyszczenia wentylacji
Bardzo często jako główna metoda czyszczenia wentylacji wybierana jest metoda sucha. Jest ona szybsza i tańsza. Ma ona jednak zastosowanie jedynie wtedy, gdy nie mamy do czynienia z tłustymi zabrudzeniami przemysłowymi. Metoda jest oparta na mechanicznym szczotkowaniu kanałów i odsysaniu zanieczyszczeń. Praca wykonywana jest przez roboty, które poruszają się równomiernie w wentylacji. Warto zaznaczyć, że profesjonalne firmy posiadają wiele rodzajów szczotek doczepianych do robotów, dzięki czemu są w stanie dopasować się do każdego rodzaju kanału. W niektórych przypadkach kanały są na tyle obszerne, że wchodzi do nich pracownik ze specjalnym odkurzaczem przemysłowym.
W przypadku mokrej metody czyszczenia wentylacji wykorzystywane są silne środki chemiczne, a także woda pod wysokim ciśnieniem. Bardzo istotne jest tu prawidłowe przygotowanie całej instalacji, by uniknąć powstawaniu wycieków. W niektórych przypadkach ten proces musi być powtarzany kilkukrotnie, by usunąć wszystkie tłuste zabrudzenia.
Jak często czyścić wentylację?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularności przeprowadzania inspekcji. W większości przypadku inspekcja raz do roku i zastosowanie się do wytycznych firmy, która ją przeprowadza będzie wystarczającym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budynków przemysłowych, gdzie zanieczyszczenie jest sporo, konieczne może być częstsze czyszczenie wentylacji.
Istnieje również parę sygnałów, na które warto zwrócić uwagę, które mogą świadczyć o tym, że na instalacja wentylacyjna wymaga czyszczenia. Będzie to na pewno zaduch i głośniejsza praca. Warto również zwrócić uwagę, czy nie nasze rachunki za energię elektryczną nie wzrosły. Może to bowiem świadczyć o tym, że instalacja wentylacja nie działa prawidłowo i pobiera więcej mocy.
Od zależy koszt czyszczenia wentylacji?
Koszt czyszczenia wentylacji zależy od kilku czynników. Jednym z nich na pewno jest wielkość budynku i instalacji. Wraz z kolejnymi metrami wymagającymi czyszczenia cena rośnie. Również przypadku rodzaju zabrudzenia możemy spotkać się z różną wyceną. Więcej zapłacimy w przypadku tłustych, przemysłowych zanieczyszczeń ze względu na konieczność wykorzystania dodatkowych środków chemicznych. Również dodatkowym kosztem może być dezynfekcja kanałów wentylacyjnych, która będzie wymagana wszędzie tam, gdzie powietrze musi być najwyższej jakości.