Jak troszczyć się o oczy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z oczami. Nic w tym dziwnego, gdyż od najmłodszych lat mocno je wysilamy. Ponadto, często dzisiaj praca wymaga stałego wpatrywania się w jeden punkt. Jak więc można zadbać o oczy? Jakie konkretnie są przyczyny pogarszania się wzroku oraz innych problemów z oczami?

Zdrowie oczu – czemu się je traci?

Przyczyną utraty zdrowia oczu jest najczęściej ich zbytnie wysilanie. Nie bez powodu okulary noszą często dzieci, które wiele czasu spędzają przy komputerze lub też na czytaniu. Patrzenie na jakiś punkt z bliska przez długi okres czasu powoduje męczenie się oczu oraz pogarszanie się wzroku.

Dzisiaj również dużo ludzi pracuje przy komputerze. Nie ma wątpliwości, że praca kilka godzin przed ekranem źle wpływa na oczy. Przede wszystkim, sprawia ona, że oczy są zmęczone. Czy można więc coś zrobić, aby jakoś im ulżyć?

Przerwa w pracy i przemycie oczu wodą

Wydaje się, że dobre rezultaty dają najzwyklejsze przerwy w pracy. Chodzi po prostu o to, żeby przez kilka minut nie patrzeć w ekran komputera. Generalnie, powinno się podczas przerw patrzeć w jak najdalszy punkt. Ponadto, dobrze jest również przemyć nieco oczy wodą. Jeśli chodzi o częstotliwość przerw, im częściej się je powtarza tym lepiej. Najlepiej robić to co pół godziny, jednak z pewnością w wielu zakładach pracy nie jest to możliwe. Dobrze jest więc znaleźć czas na odpoczynek oczu co najmniej co dwie godziny.

Nawilżanie oczu

Za zmęczenie oczu odpowiedzialne jest przede wszystkim ich wysuszanie. Dlatego też tak ważne jest nawilżanie oczu. Jak można jednak je skutecznie nawilżać? Niewątpliwie, w pewnym stopniu pomaga zwyczajne mruganie. Chodzi o to, iż wpatrując się w jedno miejsce zaniedbuje się mruganie. Jest ono natomiast niezwykle ważne dla nawilżania oczu. Warto więc podczas jednej z przerw przez około minutę bardzo szybko mrugać.

Ponadto, wskazane jest również korzystanie z tak zwanych sztucznych łez. Jak się bowiem okazuje, łzy są bardzo ważne, ażeby stale utrzymywać odpowiednie nawilżenie gałek ocznych. Można je jednak zastąpić również zwykłymi kroplami nawilżającymi.

Zdrowie oczu a soczewki kontaktowe

Niewątpliwie, o oczy szczególnie powinni dbać ci, którzy noszą soczewki kontaktowe. Rzecz w tym, że ich oczy wyjątkowo szybko się wysuszają. Dlatego też w przypadku osób z soczewkami wyjątkowo ważne jest korzystanie z kropli nawilżających. Warto jednak pamiętać, iż nie każde krople można stosować na soczewki .Rzecz w tym, iż niektóre z nich mogłyby je uszkodzić. Zawsze trzeba się więc upewnić, że dane krople nadają się również dla osób, które mają w oczach soczewki. Ponadto, poleca się również chodzenie w soczewkach jak najkrócej. Niezależnie bowiem od tego jak bardzo by się nie dbało o czy, soczewki zawsze je męczą.