Jak wybrać kaftanik dla niemowlaka?

Dawniej, gdy rodzice dziecka, które niedługo przyjdzie na świat, kompletowali wyprawkę, zawierającą między innymi zestaw niezbędnych ubranek dla niemowlęcia, kupowali przede wszystkim odpowiedni kaftanik. Dziś coraz częściej odchodzi się od tej praktyki, uznając, że tego rodzaju element nie jest już potrzebny. Kaftanik zastąpiło body, które uznawane jest przez niektórych rodziców za znacznie praktyczniejsze oraz wygodniejsze dla malucha. Tworząc wyprawkę dla naszego przyszłego dziecka, nie warto jednak całkowicie rezygnować z tego elementu dziecięcej garderoby, ponieważ niewykluczone, że kaftanik okaże się nieoceniony, na przykład w sezonie jesienno-zimowym, stanowiąc dodatkową warstwę ochronną, która osłoni dziecko przed zimnem i wiatrem.

Wybór odpowiedniego rodzaju kaftanika dla naszego dziecka

Kaftanik to nic innego jak rodzaj koszulki dla niemowląt o dość typowym kroju, wyposażonej w długie rękawki. Ten rodzaj garderoby zakłada się dziecku bezpośrednio na jego ciało. Jest to więc bardzo przylegająca bluzeczka. Kaftaniki mogą się od siebie różnić zasadniczo w dwóch kwestiach, a są to: sposób zapięcia oraz zakładania. Klasyczne modele należy nakładać prawie tak samo jak rozpinaną koszulkę, jednak po założeniu zawiązuje się je z boku, wykorzystując do tego specjalne troczki. Na rynku dostępne są również takie kaftaniki, które mają zakładkę do zapięcia tuż przy szyi malucha oraz zapięcie biegnące przez środek. Inne natomiast swoim krojem przypominają bardziej klasyczną podkoszulkę niż bluzeczkę. Przy wyborze odpowiedniego kaftanika warto przede wszystkim myśleć o komforcie dziecka. Niektóre modele wydają się bardzo wygodne do zakładania i zdejmowania, ale nie oznacza to, że jakiś element nie będzie zanadto uwierał naszego dziecka. Przed zakupem wypatrzonego kaftanika warto więc dokładnie przeanalizować, z jakich elementów składa się to ubranko.

Materiał kaftanika

Dobrze, żeby wybrany przez nas kaftanik, był wykonany z naturalnych materiałów, jak na przykład bawełna organiczna, które są nie tylko antybakteryjne, antygrzybiczne i pozwalają oddychać skórze naszego malucha, ale będą także bardzo wygodne w noszeniu. W ofertach wielu sklepów, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, kaftaniki można nabyć w tzw. pakietach prezentowych w zestawie wraz ze śpioszkami. Poszukując odpowiedniego prezentu dla rodziców niemowlęcia, warto więc zainwestować w komplet ubranek najwyższej jakości.

Odpowiednio wcześnie skompletowana wyprawka

Należy pamiętać, że jeśli poród jest zaplanowany za około miesiąc, warto, aby wyprawka była już skompletowana. Dotyczy to nie tylko samych akcesoriów, przeznaczonych dla dzieci, ale także rzeczy dla matki. Najważniejsze jednak, aby jak najbardziej redukować stres przed zbliżającym się rozwiązaniem.