Jak zachować się po urazie?

Urazy sportowe, takie jak złamania czy naderwania dotyczą nie tylko osób, które aktywnie uprawiają jakąś dyscyplinę sportu. Wywrócić i złamać nogę można się bowiem na ulicy, gdy jest nieco śliska lub na schodach, gdy są strome. Ważne jednak, ażeby wiedzieć jak postępować po tego rodzaju wypadkach oraz jak przebiega zwykle rehabilitacja. Wiedza ta pomaga szybciej odzyskać dobre zdrowie.

Usztywnienie

Z całą pewnością, kwestią najistotniejszą jest zawsze usztywnienie części ciała, która uległą wypadkowi. Niezależnie bowiem od tego o jakim urazie mowa, usztywnienie działa pozytywnie. Sprawia bowiem, że nie nadwyręża się uszkodzonej kości czy też mięśnia. Ponadto, usztywnione tkanki zdecydowanie szybciej się zrastają.

Wizyta na pogotowiu

Usztywnienie powinno nastąpić od razu, jednak zaraz po tym zawsze warto udać się na pogotowie. Chodzi o to, aby uraz zobaczył specjalista. Na miejscu zwykle wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, co pozwala stwierdzić co właściwie się stało. Warto zrobić to pierwszego dnia, kiedy uraz jest jeszcze świeży. Poza tym, jeśli nie pójdzie się na pogotowie pierwszego dnia, później trzeba organizować na własną rękę skierowanie do zdjęcia lub też za nie płacić. Na pogotowiu natomiast wykonuje się je na miejscu.

Rehabiitacja po urazie

Niezależnie od tego o jakim urazie mowa, niezbędna jest rehabilitacja. Nawet zwykłe skręcenie kostki zwykle wymaga rehabilitacji, ażeby możliwy był pełny powrót do zdrowia. Rzecz w tym, iż usztywnienie kończyny sprawia, iż nawet po zdjęciu szyny czy też gipsu trudno się nią rusza. Potrzeba czasu, aby przywrócić mięśniom odpowiednią siłę.

Warto też pamiętać, że rehabilitacja rzadko kiedy przebiega szybko i bez komplikacji. Przeważnie jest to długi proces, który wymaga dużo cierpliwości. Oczywiście, im cięższy uraz, tym cięższa praca nad powrotem do pełnego zdrowia.

Stopniowy powrót do aktywności

Kiedy uraz zostanie już wyleczony, powoli zaczyna się wracać do pełnej aktywności. Często jest to możliwe jeszcze zanim zakończy się rehabilitację. Niemniej jednak, zawsze powrót do sportu należy konsultować z rehabilitantem. To on powinien zdecydować, czy pacjent jest już w stanie stać się w pełni aktywnym. Czasami wygląda to w ten sposób, że pacjent wraca do aktywności, a mimo to jeszcze uczęszcza czasami an rehabilitacje. Oczywiście, decyzja rehabilitanta o dopuszczeniu pacjenta do aktywności powinna być poprzedzona odpowiednim zezwoleniem lekarskim.

Niewątpliwie, uniknięcie kontuzji nie jest możliwe, jeśli żyje si w sposób aktywny. Poza tym, nieszczęśliwe wypadki spotykają również ludzi trzymających się z dala od sportu. Dlatego też, każdy powinien być przygotowany na ewentualną konieczność poddania się leczeniu i rehabilitacji po przebyciu kontuzji.