Sterowniki PLC, czyli programowalne sterowniki logiczne, to nowoczesne urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. Dlaczego warto je stosować?
Czym są sterowniki PLC?
Sterowniki PLC to pewne urządzenia, które można określić również jako sterowniki swobodnie programowalne. Stosuje się je do obsługi różnych maszyn i urządzeń w automatyce i odpowiadają one za sterowanie sekwencyjne z użyciem specjalnego programu. Programowanie PLC opiera się na wytwarzaniu algorytmów, które mają służyć do prowadzenia najróżniejszych procesów technologicznych oraz produkcyjnych.
Sterowniki programowalne są obecnie niezwykle popularne, gdyż stanowią nowoczesną alternatywę dla innych urządzeń tego rodzaju, które niegdyś stosowano. Dawne sterowniki opierały się na technikach półprzewodnikowych czy przekaźnikowo-stycznikowych. W odróżnieniu od takich urządzeń, dzisiejszy sterownik PLC może być poddany programowaniu – z tego też powodu pozwala na zmianę działań, które prowadzi się z jego pomocą. Programowanie sterowników PLC pozwala więc na o wiele więcej możliwości.
Jak działa sterownik programowalny?
Sterownik PLC działa na zasadzie zero-jedynkowej. Oznacza to, że urządzenie tego rodzaju odpowiada za włączanie bądź wyłączanie konkretnych elementów wykonawczych maszyny albo urządzenia za pomocą impulsów elektryczny. Taki sterownik programowalny posiada pewną liczbę układów wejściowych oraz wyjściowych. Moduły wejściowe dostarczają informacji o stanie obiektu. Mikroprocesor odpowiada za cykliczne analizowanie oraz zapisywanie informacji uzyskanych z układów wejściowych. Sterownik PLC tworzy obraz dla układów wyjściowych według kolejności wprowadzonych poleceń. Następnie system operacyjny wyjścia steruje wykonawczymi elementami urządzenia. Sterownik PLC bazuje na cyklu:
- autodiagnostyka w celu ustalenia, czy sterownik nie jest w żaden sposób uszkodzony i czy działa poprawnie;
- odczytywanie informacji, jakie pochodzą z wejść (np. połączonych z urządzeniami pomiarowymi itd.);
- realizacja programu, jaki wprowadzono w sterowniku;
- przekazanie informacji pochodzących ze sterownika do urządzeń zewnętrznych;
- zmiana ustawień urządzeń wyjściowych.
Należy zauważyć, iż sterownik programowalny znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku współpracy z blokami wejść i wyjść analogowych, jak i cyfrowych. Jakie sterowniki PLC warto kupić? Na dzisiejszym rynku można znaleźć urządzenia różnych marek. Na szczególną uwagę zasługuje sterownik PLC z firmy Sabur, który jest niezwykle wydajny dzięki 32-bitowym mikroprocesorem. Warto zauważyć, że wszystkie sterowniki Sabur są obsługiwane za pomocą jednego programu, urządzenia te można dobrać do każdej instalacji, umożliwiają zdalny dostęp i połączenia sieciowe, posiadają także standardowe wejścia i liczniki, a pakiet oprogramowania pozwala na programowanie PLC w różnych językach.
Sterowniki PLC – gdzie się je stosuje?
Tego rodzaju sterowniki mają szerokie zastosowanie w najróżniejszych gałęziach przemysłu – wszystko ze względu na to, iż programowanie PLC daje ogromne możliwości. Najczęściej stosuje się je w przypadku systemów, które wykorzystują automatykę przemysłową do prowadzenia procesów technologicznych bądź produkcyjnych. Można się z nimi spotkać między innymi na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Takie urządzenia działają samodzielnie, ale pod nadzorem specjalisty. Sterownik PLC wykorzystuje się również w instalacjach czy sieciach, w których duże znaczenie ma automatyzowanie dostawy mediów. Sterowniki PLC to bardzo nowoczesne urządzenia i umożliwiają działania za pomocą Internetu – dzięki połączeniu sieciowemu umożliwiają na zdalny dostęp do maszyn, co pozwala przeprowadzać kontrolę lub naprawy sterownika nie przebywając w pobliżu urządzenia.
Na czym polega programowanie sterowników PLC?
Prawidłowe korzystanie ze sterowników PLC zapewnia wyłącznie ich właściwie programowanie, które prowadzi się za pomocą pewnych systemów. Należy zauważyć, że do programowania sterowników nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza związana z językami programowania – oprogramowania sterowników stosują intuicyjne i bardzo łatwe w obsłudze interfejsy graficzne. Jednak, aby odpowiednio zaprogramować sterowniki, potrzebna jest wiedza w zakresie obsługi konkretnego programu.