Co warto wiedzieć o zerwaniu więzadła ACL?

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w kolanie należy do najczęstszych urazów wśród sportowców i nie tylko .Kto jest narażony na tę kontuzję? Czy można jej zapobiegać? Jak zadbać o zdrowie, kiedy już dojdzie do urazu?

Kiedy dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego?

ACL, czyli więzadło przednie krzyżowe, zrywa się najczęściej przy gwałtownym skręceniu kolana. Oczywiście, nie każde skręcenie kolana kończy się zerwaniem ACL. Od czego więc zależy to, czy dojdzie do tego poważnego urazu?

Tak naprawdę, odpowiedź nie jest do końca znana. Na pewno znaczenie ma gwałtowność skręcenia. Niemniej jednak, u niektórych osób nawet przy najbardziej gwałtownym skręceniu więzadło pozostaje całe. Inni natomiast zrywają więzadło przy niewielkim nawet skręcie. Wiele zależy więc z pewnością również od sił samego więzadła. Ta natomiast uzależniona jest zwłaszcza od genetyki oraz diety.

Jak zapobiec kontuzji?

Wydaje się, że tak naprawdę nie ma możliwości zapobiegnięcia kontuzji. Można co najwyżej nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Warto na pewno dobrze się odżywiać, ale jest to przecież istotne z wielu powodów. Ponadto, wskazane jest również maksymalne wyćwiczenie mięśni nóg. W wielu sytuacjach są one bowiem w stanie odciążyć więzadło podczas skrętów, dlatego tez nie dochodzi do ich zerwania.

Co robić po doznaniu kontuzji?

Jeśli dojdzie do wypadku, w wyniku którego zostanie skręcone kolano, zawsze konieczne jest sprawdzenie, czy zostało zerwane więzadło krzyżowe przednie. W tym celu lekarz wykonuje kilka badań. Jeśli więzadło jest całkowicie zerwane ,zwykle dosyć szybko jest on to w stanie wykryć z całą pewnością. W niektórych sytuacjach jednak sprawa nie jest aż tak oczywista. Czasami więzadło jest tylko częściowo zerwane, przez co lekarz nie ma pewności badając kolano, czy jest ono w ogóle uszkodzone. Kolano w badaniu wydaje się być bowiem względnie stabilne. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie badania rezonansem magnetycznym. Jest to bardzo skuteczny sposób na wykrycie wszelkich nawet najmniejszych naderwań więzadła.

Jeśli więzadło jest uszkodzone, wskazana jest operacja. Rekonstrukcja ACL polega na przeszczepie tkanki w miejsce więzadła. Najczęściej pobiera się ją ze ścięgna udowego pacjenta. Wszczepione w kolano ścięgno odtwarza więzadło.

Rehabilitacja po zabiegu

Po przeprowadzeniu zabiegu konieczne jest przejście długiej rehabilitacji. Zwykle trwa ona co najmniej 6 miesięcy, często jest to jednak o wiele dłuższy okres. Wszystko zależy od jej intensywności jak i od specyfiki danego pacjenta. Rzecz w tym, iż u niektórych uraz goi się szybciej a u innych wolniej. Dużą rolę odgrywa też siła mięśni w nogach, która im jest większa, tym bardziej pomaga odzyskać zdrowie.