Właściwy poziom ocieplenia budynku jest kluczowy nie tylko dla komfortu cieplnego jego mieszkańców. Dobra termoizolacja to również niższe koszty związane z utrzymaniem domu oraz mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.
Przy wyborze odpowiedniego ocieplenia do domu jednorodzinnego najczęściej pada na styropian – jest niedrogi, ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a także jest łatwy w montażu. W związku z tym wybierany jest on na większość budynków. Oprócz niego do dyspozycji mamy również jeszcze jeden materiał, a mianowicie polistyren ekstrudowany, czyli XPS. Czym te dwa materiały różnią się między sobą?
Styropian, czyli EPS
Styropian to popularna nazwa polistyrenu ekspandowanego, czyli inaczej EPS. Powstaje on podczas procesu spieniania polistyrenu, który zwiększa w nim znacząco swoją objętość, dając małe kuleczki, dające wytrzymałą płytę.Materiał ten posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne określane przez współczynnik przewodzenia ciepła. Warto zaznaczyć, że najlepsze właściwości mają płyty izolacyjne w kolorze szarym. Styropian EPS jest też wytrzymały na ściskanie i rozciąganie oraz jest nisko nasiąkliwy.
Polistyren ekstrudowany, czyli XPS
Oprócz tego ocieplenie budynków wykonuje się również z wykorzystaniem polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS. Jest on potocznie określany jako styrodur. Powstaje on z tego samego surowca co styropian, ale ma inną strukturę. Płyty XPS są jednolite, nie mają podziałów strukturalnych. W porównaniu do styropianu płyty te mają wyższą izolacyjność cieplną, a także lepszą wytrzymałość. Prawie nie chłodnie wilgoci. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest on droższy od zwykłego styropianu. Materiały te różnią się również pomiędzy sobą zastosowaniem. Polistyren ekstrudowany jest częściej używany do izolacji fundamentów, dachów płaskich czy też podłóg na gruncie. Z kolei na ściany zewnętrzne częściej wybiera się styropian o odpowiedniej wytrzymałości na rozciąganie, używany jest on także na dachy skośne, podłogi z ogrzewaniem, również na fundamenty – wówczas ważne jest wybranie styropianu o zmniejszonej nasiąkliwości.