Projektowanie układu mieszkania to proces wielu możliwości. Z jednej strony, chcesz podzielić przestrzeń w taki sposób, który ma sens. Z drugiej strony nie ma powodu, by funkcja zastępowała estetykę. Poniższe techniki projektowania pomagają osiągnąć najlepsze z obu tych światów.
Ogranicz schemat kolorów
Co ma wspólnego schemat kolorów z układem? To ważniejsze niż myślisz. Zbyt skomplikowane schematy mają tendencję do powodowania, że mieszkania są niespokojne lub zbyt ruchliwe.
Skup się na wybieraniu dwóch lub trzech kolorów i włączania ich do całego mieszkania, a nie tylko do jednej konkretnej sekcji. Pomaga to związać całą przestrzeń razem w taki sposób, który jest bardzo łatwy w obróbce. Pomaga to również ogólnemu stylowi wyglądać bardziej spójnie.
Jak zawsze, powinieneś przestrzegać reguły kolorów 60-30-10. Podczas pracy z tak ograniczonym polem widzenia sugerujemy, aby dominujący odcień (60%) miał neutralny kolor, aby maksymalnie otworzyć przestrzeń. Następnie wybierz odcień pośredni (30%) dla koloru dodatkowego i na końcu użyj wyskakujących aktów czegoś bardziej wyrazistego (10%) jako swojego akcentującego koloru.
Podziel mądrze
Projektując swoje mieszkanie, musisz jakoś podzielić swoją przestrzeń. Używanie zbyt wielu lub niewłaściwego typu przegród powoduje, że przestrzeń staje się wzburzona lub niepotrzebnie odcinana od reszty pomieszczenia. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek, ważne jest, aby określić, gdzie i w jaki sposób będziesz ich używać.
Klasyczne podziały pomieszczeń działają najlepiej w obszarach, w których naprawdę potrzebujesz trochę więcej prywatności – rozważ je dla obszaru wokół łóżka. Jednak, aby uniknąć zbytniego rozdzielenia przestrzeni, wybierz taki, który pozwala przenikaniu naturalnego światła. Otwarte półki to doskonała opcja, ponieważ zapewnia dodatkową korzyść w postaci dodatkowego miejsca.
Określ każdy obszar funkcjonalny
Jednym z największych błędów, jakie widzimy przy aranżacji mieszkania, jest chęć, aby przestrzeń była zbyt utylitarna. Dzieje się tak często, gdy ludzie pracują z ograniczonymi budżetami i mają nadzieję, że w przyszłości zostaną zmuszeni do większych zmian.
Nie trzeba wiele, aby przekształcić projekt z „ściśle funkcjonalnego” na „celowo zaprojektowany”. Na przykład: coś tak prostego jak kilka rzutów dywanowych naprawdę szlifuje każdy obszar. Dodanie kilku akcesoriów – szczególnie odpowiednich tkanin i elementów dekoracyjnych – tworzy wrażenie, że obszar został w pełni wykończony.
Utwórz wizualną wysokość
W przypadku ograniczonego pola powierzchni wysokość wzroku jest jednym z najlepszych narzędzi, aby przestrzeń była jak największa. Poprzez celowe przyciąganie wzroku do góry, zapewniasz, że każdy, kto widzi Twoje mieszkanie, obejmie całą przestrzeń, a nie tylko maleńką sekcję na wysokości oczu, dzięki czemu jego wygląd staje się bardziej kompletny.
Aby to się stało, wykorzystaj wszystko, co przyciągnie wzrok do sufitu. Oto kilka przykładów i sugestii, które pomogą Ci zacząć:
- zainwestuj w półki ścienne,
- użyj ścianek witrażowych czy regałów do podziału pokoju,
- zainwestuj w obrazy,
- powieś pionowe lustro,
- rozważ użycie oprawy wiszącej jako elementu dekoracji.
Z odrobiną chęci, planowania i inspiracji, możesz łatwo stworzyć przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i piękna. Jeśli potrzebujesz pomocy w określeniu aranżacji mieszkania, pamiętaj o tych wskazówkach bądź skonsultuj się z profesjonalistami.