Astygmatyzm polega na zniekształceniu widzenia w wyniku nieprawidłowego kształtu rogówki. Wada wzroku powoduje niewyraźny i zamglony obraz widziany, zarówno z bliskich odległości, jak i z daleka. Astygmatyzmowi często towarzyszą krótkowzroczność i dalekowzroczność, wynikające z wadliwego kształtu gałki ocznej. U krótkowidzów jest ona za długa, a u dalekowidzów – za krótka.
Astygmatyzm – przyczyny i objawy wady wzroku
Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Widziany obraz przez astygmatyka jest zamglony i rozmyty w różnych osiach widzenia. Istnieje wiele czynników, jakie mogą wywołać niezborność. Najczęstsze przyczyny astygmatyzmu to: uwarunkowania genetyczne, urazy i zwyrodnienia oczu bądź stożek rogówki. Astygmatycy, oprócz takich dolegliwości, jak: bóle głowy, pieczenie i łzawienie oczu, często miewają problemy w orientacji przestrzennej oraz nie są wstanie zobaczyć jednocześnie linii poziomych i pionowych. Niezborności często towarzyszy krótko- i dalekowzroczność. Wady wzroku można jednak skutecznie korygować, do czego idealnie sprawdzają się, np. soczewki kontaktowe.
Obecnie istnieją również nowoczesne metody leczenia astygmatyzmu. Jedną z takich metod jest między innymi laserowa korekcja wzroku, która pozwala pozbyć się wady i cieszyć komfortem życia i dobrym widzeniem
Na czym polega astygmatyzm krótkowzroczny?
Niezborność często występuje w połączeniu z innymi wadami wzroku, np. krótkowzrocznością. Astygmatyzm krótkowzroczny diagnozowany jest wtedy, gdy gałka oczna jest za długa, przez co światło, jakie dostaje się do wnętrza oka, ogniskuje się przed siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego narządu wzroku). Krótkowidze mają problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów oddalonych, dlatego w charakterystyczny sposób przybliżają je do siebie, aby móc odczytać widniejący na nich napis. Skuteczną metodą na korekcję wady wzroku są soczewki kontaktowe o mocach ujemnych. Wklęsłe szkła rozpraszające, oznaczone symbolem minus, wyostrzają wzrok i pozwalają cieszyć się dobrym wzrokiem każdego dnia.
Astygmatyzm a dalekowzroczność
Zdarza się, że astygmatyzm występuje razem z dalekowzrocznością. Wada refrakcji oka najczęściej wynika z uwarunkowań genetycznych. U dalekowidzów gałka oczna jest za krótka lub układ optyczny jest zbyt słaby, aby prawidłowo załamywać światło dostające się do jego wnętrza. W konsekwencji tego, promienie świetlne ogniskują się za siatkówką, a nie w sposób prawidłowy – na siatkówce. Dalekowzroczność powoduje pogorszenie się jakości widzenia i szybkie męczenie się wzroku, zwłaszcza w czasie czytania czy pracy przed ekranem komputera. Metodą korekcji wady wzroku są wypukłe szkła skupiające. Soczewki kontaktowe o mocach dodatnich mogą być stosowane na przemian z okularami korekcyjnymi.