Co warto wiedzieć o najważniejszych urządzeniach używanych przez geodetów?

Geodeta to jeden z zawodów, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Czym zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku? Do jej obowiązków należy przede wszystkim dokonywanie pomiarów określonych terenów, na których w przyszłości ma powstać jakaś konkretna inwestycja. Do zakresu działań geodety wchodzi również przygotowywanie szczegółowej dokumentacji, na którą składają się liczne projekty, mapy, czy inne opracowania. Jakie sprzęty ułatwiają codzienną pracę geodety? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Tachimetr – co to takiego?

Z jakiego urządzenia korzysta geodeta, gdy musi dokładnie zmierzyć odległość między dwoma wskazanymi lokalizacjami? Sięga zwykle po tachimetr, który przydaje się również do wykonywania pomiarów kątów poziomych i pionowych na terenach o dowolnym ukształtowaniu. Obecnie korzysta się przede wszystkim z tachimetrów elektronicznych zapewniających automatyzację prowadzonych działań i pozwalających na bieżącą aktualizację przesyłanych danych.

Niwelator – kiedy się go używa?

Geodeta bardzo często musi mierzyć różnice wysokości występujące pomiędzy danymi punktami na określonym obszarze. Dokonuje się tego podczas prac budowlanych i przemysłowych oraz w trakcie budowy dróg, czy dokonywania kontroli. Przy takich działaniach przydaje się mu niwelator optyczny lub laserowy. Aby dokonywane pomiary nie zostały zaburzone przez działanie czynników zewnętrznych, urządzenie to stawia się na stabilnym statywie.

Odbiornik GNSS – jak działa?

Popularnym sprzętem geodezyjnym są także odbiorniki GNSS. Wskazany skrót oznacza nic innego jak Global Navigation Satellite System, a więc jest to system nawigacji satelitarnej o globalnym zasięgu. Zadaniem takich mobilnych urządzeń jest precyzyjne określanie pozycji, bazujące na sygnałach przesyłanych przez satelity. Zasady w tym przypadku są proste – im więcej bodźców dociera do odbiornika, tym dokładniejsze pomiary może on wykonywać.

Z jakich innych narzędzi może jeszcze korzystać geodeta?

Jednak wskazane wcześniej sprzęty to tylko najpopularniejsze przykłady. Inne pomocne narzędzia, po które często sięgają geodeci to:

  • teodolity,
  • dalmierze laserowe,
  • hodometry (drogomierze, kółka pomiarowe),
  • poziomice,
  • miarki geodezyjne,
  • wykrywacze instalacji podziemnych,
  • lasery płaszczowe,
  • geodezyjne farby do znakowania.

Podstawowe przyrządy geodezyjne – podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje, że narzędzia używane przez geodetów są zróżnicowane, wszechstronne i niekiedy naprawdę bardzo zaawansowane. Typowe dla nich funkcje sprawiają, że osoby wykonujące ten zawód mogą realizować swoje obowiązki z jeszcze większą precyzją. Jeśli parametry takiego sprzętu połączy się z doświadczeniem i kwalifikacjami geodetów, można spodziewać się, że ich działania będą cechowały się imponującą jakością.

Źródło zdjęć: freepik.com