Malowanie proszkowe – dlaczego warto stosować? Co wpływa na jego wydajność?

Malowanie proszkowe ma bardzo wiele zalet, dlatego też tym bardziej warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszą alternatywą dla tradycyjnych metod malowania. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą poznać największe zalety malowania proszkowego i dowiedzieć się jednocześnie, czy w rzeczywistości warto skorzystać z jego olbrzymiego potencjału.

Czym tak naprawdę jest proszkowe malowanie?

Przy malowaniu proszkowych, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywana jest specjalna farba proszkowa, którą równomiernie rozprowadza się po powierzchni za pomocą natrysku elektrostatycznego. Dostępne są również nowoczesne urządzenia, które korzystają z natrysku elektrokinetycznego. Technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim na powierzchniach metalowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nanieść farbę proszkową na powierzchnie drewniane albo szklane. Farby nakładane są oczywiście za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych.

Jakie największe zalety?

Największym atutem malowania proszkowego jest oczywiście duża wydajność. Zużycie nowoczesnych farb proszkowych jest znacznie niższe zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę tradycyjne emulsje. Do największych atutów można zaliczyć również ekonomiczność i ekologię, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Ze względu na dużą wydajność pomalowanie proszkowo tego samego elementu jest najtańszym rozwiązaniem. Farby proszkowe w swoim składzie nie zawierają również szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych, dlatego też nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko naturalne.

Dlaczego warto?

Lakierowanie proszkowe jest doskonałym wyborem również dla tych osób, które zwracają szczególną uwagę na efekt końcowy. W dużej mierze to właśnie dzięki farbom proszkowym możliwe jest uzyskanie jednolitej i idealnie gładkiej powierzchni, która pozbawiona jest nieprzyjemnych dla oka deformacji. Pomalowane powierzchnie prezentują się oczywiście zdecydowanie lepiej niż w przypadku malowania zwykłą farbą. W zależności od swoich indywidualnych potrzeb i preferencji można liczyć na ciekawy mat albo niesamowity połysk. Do wyboru jest bardzo wiele farb proszkowych, dzięki czemu można stworzyć naprawdę niesamowite aranżacje wnętrz. Warto wspomnieć również o tym, że lakierowanie proszkowe jest bardzo trwałe. Powierzchnie pomalowane farbami proszkowymi są bardzo wytrzymałe i mogą pochwalić się właściwościami antykorozyjnymi. Pomalowane powierzchnie charakteryzują się także dużą odpornością na promieniowanie UV i skrajne temperatury. Malowanie proszkowe warto wykonać w dobrze wyposażonej lakierni proszkowej. 

Nie tylko zalety

Proszkowe malowanie ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że przy malowaniu proszkowym niezbędny jest oczywiście specjalistyczny sprzęt. Przed malowaniem proszkowym należy oczywiście dokładnie przygotować wszystkie elementy i skrupulatnie je wyczyścić, co niestety wymaga czasu. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt niezbędne jest również nagrzewanie powierzchni, co w warunkach domowych nie zawsze jest możliwe.