Uszy to wrażliwy narząd. Specyficzna budowa kanałów słuchowych wymusza na nas konkretne praktyki pielęgnacyjne. Jak czyścić uszy prawidłowo? Czego używać do zabiegów higienicznych? Poznaj szczegółową instrukcję obsługi swojego narządu słuchu!
Woskowina – pożyteczna, czy zbędna?
Na początku, zanim w ogóle zabierzemy się do czyszczenia uszu, powinniśmy uświadomić sobie jedną rzecz: woskowina nie jest niczym złym. To naturalna substancja, która wydziela się w naszych kanałach słuchowych. Pomaga nam zachować ich higienę: chroni przed dostępem bakterii i drobnych zanieczyszczeń. Jeżeli nie mamy problemów z jej nadmiarem, nie powinniśmy zawracać sobie głowy tym jak usunąć woskowinę z ucha. Wydzielana w odpowiedniej ilości nie stanowi problemu.
Woda i patyczki – na to uważaj!
W higienie ucha, najważniejsze jest to, aby zadbać o dokładne ich wysuszenie po każdym kontakcie z wodą. Wilgoć w kontakcie z woskowiną doprowadzi do jej spulchnienia i zwiększenia objętości – to w rezultacie może przyczynić się do przytkania kanałów słuchowych. Wycieraj uszy po każdym kontakcie z wodą. Unikaj jednak wkładania do środka patyczków higienicznych – to częsty błąd. Stosowane do czyszczenia ucha wewnątrz, mogą doprowadzić do spychania wydzieliny w głąb i powstawania niebezpiecznych dla słuchu czopów. Możesz ich używać do czyszczenia zakamarków małżowiny usznej.
Czym się ratować w razie potrzeby?
Są jednak sytuacje, w których mechanizmy naszego ciała zawodzą, a nagromadzona w kanale słuchowym woskowina zaczyna nam przeszkadzać. W takich wypadkach możemy skorzystać z dostępnych w aptekach sprayów, które pomogą nam rozpuścić nadmiar wydzieliny i przywrócić naszym uszom równowagę.
Niepokojące objawy? Idź do lekarza!
W przypadku, kiedy do objawów zatkanego ucha dochodzi ból, wysoka temperatura ciała, bądź sącząca się wydzielina – należy udać się na konsultacje do lekarza laryngologa. Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, który może wymagać interwencji profesjonalisty.
Wizyta u lekarza to dobre rozwiązanie za każdym razem, kiedy jesteś zaniepokojony sytuacją i nie wiesz jak usunąć woskowinę z ucha. To delikatna sprawa, czasem lepiej jest oddać ją w ręce profesjonalisty, dysponującego odpowiednią wiedzą, sprzętem i umiejętnościami. Z narządem słuchu nie ma żartów – niewłaściwa pielęgnacja może odbić się na nas w najmniej odpowiednim momencie.