Dieta – jaka jest jej rola w powstaniu kamicy nerkowej?

Dieta to bardzo często niedoceniany i pomijany aspekt naszego życia. Ma ona duży wpływ na samopoczucie, odpowiednie składniki pomagają regulować procesy zachodzące w organizmie. Błędy w odżywianiu mogą także oddziaływać na ogólny stan zdrowia. Jak ważna jest dieta w kontekście zdrowia nerek?

Kamica nerkowa – jak powstaje?

Kamica nerkowa to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających układu moczowego. Problem powstaje w wyniku wytrącania się nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Z czasem jest ich coraz więcej, a w nerkach powstają złogi tzw. piasku nerkowego. Z niego natomiast mogą formować się kamienie nerkowe utrudniające przepływ substancji w układzie moczowym oraz wywołujące niezwykle bolesną dolegliwość – kolkę nerkową.

Na intensywność wytrącania się piasku nerkowego wpływają m.in. ilość substancji rozpuszczalnej, ilość rozpuszczalnika, jego ruch w układzie moczowym oraz temperatura. Kluczowe znaczenie ma również dieta. Według szacunków częstotliwość występowania kamieni nerkowych ma duży związek m.in. ze spożyciem mięsa i soli. Jest ona wyższa w krajach zachodnich, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie choroby nerek dotykają aż 13% populacji. W Europie jest to ok. 5-10%. W Arabii Saudyjskiej (spożycie mięsa jest tu o 50% wyższe niż w Europie) problem dotyka ponad 20% społeczeństwa.

Co wpływa na rozwój kamieni?

Wytwarzanie się kamieni nerkowych to efekt wielu złych nawyków żywieniowych. Często wynika z niedostatecznego spożycia wody. Dzienne zalecenia dla osoby dorosłej wynosi nawet 2-2,5 litra. Płyny pomagają udrożnić układ moczowy, nawadniają organizm oraz wypłukują cząsteczki gromadzącego się w nerkach piasku.

Kamica może być również efektem nadmiaru szczawianów w diecie. Ich zwiększone wchłanianie przez organizm może wynikać z częstego sięgania po produkty kiszone, konserwy mięsne i rybne, mieszanki przypraw z glutaminianem sodu itp. Na rozwój kamieni wpływa także obecność wapnia w pokarmach – mleku, produktach mlecznych, jajach, a nawet wodzie mineralnej.

Nadmierne spożycie białka oraz wapnia prowadzi do nadprodukcji kwasu moczowego. Ponadto obie te substancje są trudno rozpuszczalne, przez co znacząco przyczyniają się do rozwoju złogów w nerkach.

Dieta – o czym pamiętać?

Jak w takim razie powinna wyglądać dieta wspierająca pracę nerek? Podstawą jest odpowiednie nawodnienie. Im więcej wody wypijamy, tym więcej musimy wydalić. W ten sposób zwiększa się tzw. diureza. Z moczem z organizmu wydalane są wszelkie toksyny. Spożywajmy więc napoje o działaniu moczopędnym. Wybierając wodę, sięgajmy po nisko zmineralizowaną wodę mineralną.

Codzienne menu warto również wzbogacić o składniki bogate w magnez. Jest on łatwo rozpuszczalny, dzięki czemu pomaga wydalać toksyczne substancje wraz z moczem.

Dietę należy dopasować także do odmiany choroby nerek. W przypadku kamicy fosforanowo-wapniowej należy zneutralizować pH moczu, warto więc zbogacić jadłospis o produkty zakwaszające, w tym ryby i owoce cytrusowe.  Z kolei przy kamicy szczawianowo-wapniowej należy zwiększyć ilość spożywanych fosforanów – odwrotnie niż we wcześniejszym przypadku. Talerze wzbogacajmy też o owoce i warzywa. Podczas ustalania odpowiedniego jadłospisu warto więc skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.