Formaty zdjęć do wywołania – standardowe rozmiary odbitek

Rozwój urządzeń mobilnych (takich jak smartfony, czy tablety) oraz ich upowszechnienie, sprawiły, że towarzyszą nam one niemal w każdej chwili życia. Większość telefonów komórkowych wyposażona jest w dobrej jakości aparat cyfrowy. Robienie zdjęć stało się czymś zupełnie naturalnym – wiele osób posiada też profesjonalne aparaty fotograficzne. Jak przenieść zdjęcia cyfrowe do realnego świata – jaki wybrać format odbitek?

Które zdjęcia nadają się do wywołania?

Zdjęcie, które chcemy wywołać, musi być dobrej jakości. Czasem jest tak, że fotografia w formie cyfrowej prezentuje się dobrze, ale po wydrukowaniu jej okazuje się nieostra. Na wyrazistość odbitki ma wpływ rozdzielczość cyfrowego zdjęcia – im jest większa (im więcej pikseli), tym lepsza jakość fotografii po wydrukowaniu. Rozdzielczość można zmieniać w ustawieniach aparatu lub telefonu. Ważne jest także, aby kompresja zdjęcia (plik o rozszerzeniu .jpg lub .jpeg) była jak najmniejsza – poprawia to jakość wywołanej odbitki.

Liczba pikseli a formaty zdjęć do wywołania:

  • 1 mln pikseli – 9×13 cm,
  • 2 mln pikseli – 10×15 cm,
  • 3 mln pikseli – 13×18 cm,
  • 4 mln pikseli – 15×21 cm,
  • 5 mln pikseli – 20×30 cm,
  • 7 mln pikseli – 25×38 cm.

Standardowe rozmiary odbitek

Zdjęcie, które jest dla nas wyjątkowe i posiada wysoką rozdzielczość, możemy wydrukować w dowolnym formacie. Standardowe rozmiary zdjęć to:

  • 9×13 cm –  najpopularniejszy format zdjęć do albumów; zwykle zdjęcia w tym rozmiarze są niewielkie, ale wyraziste (nie potrzeba wysokiej rozdzielczości dla wywołania dobrej jakości odbitki tej wielkości),
  • 10×15 cm – to tzw. format pocztówkowy (czyli A6); proporcja boków zdjęcia (2:3) sprawia, że ten rozmiar pasuje do większości wykonanych fotografii,
  • 13×18 cm – zdjęcia w tym formacie są na tyle duże, że widać na nich wiele szczegółów, ale jeszcze nie aż tak duże, aby mogły sprawiać większe kłopoty przy wywoływaniu odbitek (dla dobrej jakości fotografii wystarczy tylko 3 mln pikseli), dlatego też ta wielkość zyskuje coraz liczniejsze grono sympatyków,
  • 15×21 cm – zdjęcia tej wielkości (rozmiar kartki A5) są idealne do oprawienia i zawieszenia na ścianie; dzięki nim możemy stworzyć spersonalizowaną przestrzeń, która będzie emanować ciepłem i przywoływać dobre wspomnienia,
  • 20×30 cm – popularny format zdjęć (zbliżony wielkością do kartki A4), bardzo często wybierany, gdy chcemy komuś podarować w prezencie naszą fotografię,
  • 25×38 cm – zdjęcia w tym formacie muszą cechować się wysoką rozdzielczością, ponieważ ich rozmiar jest zbliżony do wielkości kartki A3; oprawiona w antyramę lub ciekawą ramkę fotografia tej wielkości, będzie centralnym punktem ściany, skupiającym spojrzenia.

Co zrobić z wydrukowanym zdjęciem?

Zdjęcia w formie papierowej są świetnym materiałem dla aranżacji wnętrz. Dzięki nim nadamy mieszkaniu indywidualnego charakteru i ocieplimy jego wystrój. Fotografie pasują do każdego stylu, m.in.: skandynawskiego, rustykalnego, klasycznego, boho, glamour, a także industrialnego. Bardzo ważne jest jednak, aby dopasować charakter ramki (materiał, z którego została zrobiona, zdobienia, rozmiar, kolor) do stylu wnętrza.

Zdjęcia można zawiesić na sznurku i przypiąć klamerką (propozycja dedykowane do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego), ale można też postarać się o odpowiednią oprawę. W sklepie internetowym Aluramy.pl znajdziemy najwyższej jakości produkty, takie jak: ramy drewniane, aluminiowe, antyramy, passe-partout. Oprawy dostępne są w określonych wymiarach (pasujących idealnie do standardowej wielkości fotografii), ale istnieje też możliwość zamówienia ramy lub antyramy na wymiar (według życzenia klienta).

Wydrukowane zdjęcia w dużym formacie i odpowiedniej oprawie, to dobry pomysł na prezent dla bliskich. Z kolei małe zdjęcia w ramkach dobrze będą się prezentować na ścianie, tworząc ciekawą kompozycję. Można je też umieścić w dużej antyramie, tworząc wyjątkowy kolaż.

Możliwości wykorzystania wydrukowanych zdjęć jest bardzo wiele, dlatego nie warto trzymać ciekawych fotografii tylko w formie cyfrowej lub ukrytych w rodzinnym albumie. Zdjęcia oprawione w ramy lub antyramy, to nie drogi i łatwo dostępny sposób na stworzenie efektownych aranżacji w naszym mieszkaniu.