Filtry do skrętów – czym są i co je od siebie odróżnia?

Cigarillos and dry tobacco leaf on wooden background

Będąc w temacie akcesoriów do skręcania, możemy wymienić kilka podstawowych, które każdy palacz powinien mieć w swojej kolekcji. Są to mianowicie młynek, maszynka do skręcania, a także zestaw bletek i filtrów. To właśnie na tych ostatnich się aktualnie skupimy. Czym są filtry, po co się je stosuje i dlaczego ich występowanie jest tak ważne? 

Po co stosujemy filtry? 

Sporo ludzi uważa, że filtr ma za zadanie jedynie pełnić funkcję swego rodzaju “uchwytu”, dzięki któremu możemy trzymać papierosa i przykładać do ust bez obaw o poparzenie. Po części ma to sens, jednak nie jest to główna funkcja, a same filtry powstały w zupełnie innych celach. 

Głównym zastosowaniem filtrów jest zatrzymywanie wszystkich szkodliwych substancji smolistych, które na skutek powstałego procesu utleniania mogłyby przedostać się do naszego organizmu. Podobnie jest z niechcianymi zapachami. Często mówi się, że będąc palaczem tytoniu nie czuje się tak bardzo nieprzyjemnego zapachu, jaki odczuwa osoba stojąca w pobliżu. Składa się na to co prawda sporo czynników, jednak obecność filtra ma również w tym swój udział. 

Filtry mają duży wpływ na strukturę i konstrukcję całego skręta. Dzięki ich obecności, cała jego zawartość może zostać poprawnie ubita, a także nie rozleci się po podaniu ognia.  

Z czego wykonuje się filtry? 

Często rodzaje tych akcesoriów wybiera się na podstawie tego, co tak naprawdę będziemy palić. W przypadku aplikowania suszu posiadającego CBD lub THC zaleca się filtry węglowe do skrętów marki Purize. W większości elementy te są stworzone z materiałów naturalnych, takich jak bawełna, a dodatek w postaci węgla aktywnego pomaga jedynie w nieprzepuszczaniu substancji smolistych. Na szczęście, nijak nie przekłada się to na jakość palenia, a wszystkie pożądane przez nasz organizm substancje w pełni przez filtr przechodzą. 

Istnieją jeszcze co prawda filtry papierowe, jednak ich stosowanie ma na celu zapobiec jedynie nieprzedostaniu się gorącego suszu w głąb jamy ustnej, co mogłoby skutkować poparzeniem.  

Ciekawe typy filtrów 

Oprócz wcześniej wymienionych filtrów z węglem aktywnym, mającym za zadanie powstrzymywanie szkodliwych substancji smolistych, wyróżniamy jeszcze te zaopatrzone w system chłodzenia dymu. Stosują je przeważnie osoby nielubiące drapania po gardle czy kaszlu. Dzięki ich użytkowaniu, dym generuje przyjemne odczucia i występuje lekki powiew świeżości. 

Ciekawą opcją są także filtry smakowe. Dzięki różnorodności smaków, palenie nie jest monotonne i nie nudzi się zbyt szybko. Istnieje duża ilość odmian, grubości i typów filtrów, spośród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.