Kiedy pojawia się zapotrzebowanie na kompresor, trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań, aby dokonać właściwej inwestycji. To zawsze powinna być decyzja indywidualna, podjęta w oparciu o analizę własnych potrzeb, możliwości finansowych i planów co do wykorzystania kompresora.
Wybór kompresora
Człowiek, który potrzebuje zakupić kompresor, wybiera spośród modeli olejowych i bezolejowych. Oczywiście opinie, nawet pośród ekspertów, są podzielone co do tego, który model jest lepszy. Modele olejowe są droższe. Czy za tym idzie wyższa jakość i większa wydajność? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na różnice w budowie i działaniu, jeśli chodzi o modele olejowe i bezolejowe. To, co łączy oba rodzaje, to tłok wtłaczający powietrze do silnika, a potem to powietrze może być pobierane przez różnorakie urządzenia, które można do kompresora podłączyć. Tyle o cechach wspólnych.
W kompresorze olejowym tarcie trzeba zminimalizować poprzez smarowanie. Natomiast w tłokach bezolejowych wykorzystywane są specjalistyczne materiały o niskim współczynniku tarcia, co pozwala na swobodną pracę. Oczywiście chodzi o to, by olej nie dostawał się do zbiornika. Kompresory bezolejowe uchodzą za mniej trwałe i nie mogą być wykorzystywane wszędzie. Nie oznacza to oczywiście, że jest to rozwiązanie gorsze. Po prostu są inne jego zastosowania. Jeden i drugi model wymaga konserwacji, by mógł służyć właścicielowi przez długie lata.
Kompresorów bezolejowych używa się raczej do prac amatorskich, w odróżnieniu od kompresorów olejowych, z których korzystają raczej profesjonaliści, chociaż nie jest to reguła. Mając w planach prace przydomowe, raczej należy skierować swoje kroki w kierunku kompresora bezolejowego, trzeba jednak liczyć się tutaj ze słabszym silnikiem, a co za tym idzie dłuższym okresem przygotowania do pracy. Jednak przy malowaniu ścian, pompowaniu kół w rowerze czy malowaniu ogrodzenia sprawdzi się bez zarzutu.
Zwiększenie ciśnienia
Amatorzy mają wiele pytań, między innymi pojawiają się wątpliwości co do tego, jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze. Z pewnością należy zadać sobie pytanie, jakie ciśnienie w ogóle jest bezpieczne, jakie ciśnienie można bezpiecznie uzyskać, bez obaw o zrobienie sobie krzywdy i zniszczenie sprzętu. To czy kompresor działa prawidłowo, czy nie, z pewnością jest zależne od filtru powietrza. Jeżeli cokolwiek niepokoi użytkownika, należy czym prędzej udać się do serwisu, a nie biernie czekać na rozwój wypadków. Ciśnienie na wskaźnikach musi być systematycznie kontrolowane.
Jeśli kompresor pracuje zbyt głośno, może być to oznaką, że niektóre części zużyły się i trzeba po prostu je wymienić. Zrobi to wykwalifikowany fachowiec. Pozostawienie spraw własnemu biegowi, bez interwencji osoby wykwalifikowanej, z pewnością doprowadzi do dużej awarii, która może skończyć się tragicznie. Wśród sposobów na zwiększenie ciśnienia w kompresorze wymienia się między innymi wykorzystanie turbiny. Z możliwości regulacji zawsze trzeba korzystać ostrożnie, będąc świadomym konsekwencji każdej interwencji. Dobrze, kiedy zajmuje się tym osoba, która, mówiąc kolokwialnie, wie, co robi.
Kompresory to sprzęt, którego użytkowanie nie jest dla wielu osób proste i oczywiste, pojawiają się pytania i wątpliwości. Dobrze, kiedy może odpowiedzieć na nie i rozwiać je osoba, która zna się na tym i nie wprowadzi dodatkowego zamętu, a ponad wszystko, udzieli porad dbając o bezpieczeństwo użytkownika tej maszyny. To jest przecież najważniejsze. Zasady higieny pracy, zdrowie i życie ludzkie, a dopiero potem sprzęt.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Pneumatik S.A.