Kostiumograf – dlaczego warto pracować w tym zawodzie?

Branża modowa dynamicznie się rozwija – jest ona chętnie wybierana przez osoby kreatywne i ambitne. Kostiumografia to popularny kierunek kształcenia, który zapewnia ogrom możliwości. Osoby, które zdecydowały się na renomowaną szkołę mogą nawiązać ciekawe współprace jeszcze przed otrzymaniem dyplomu. Warto wspomnieć także o możliwości stworzenia własnej marki. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie umieszczono szczegółowe informacje.

Dla kogo praca w branży modowej?

Na początku warto jest określić cechy, jakie powinna posiadać osoba pracująca w branży modowej. Kostiumograf to zawód wymagający dużej odpowiedzialności. W dużej mierze odpowiada on za sukces realizowanych przedsięwzięć. Jeśli rozważasz ten kierunek kształcenia, to upewnij się, że nie brakuje Ci predyspozycji.

  • Chęć samorozwoju – branża mody intensywnie się zmienia. Kostiumograf powinien być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi trendami, co nie zawsze jest proste. W wielu sytuacjach musi on wykazać się znajomością historii, odległych kultur lub obyczajów. Niezbędne jest ciągłe rozszerzanie wiedzy. Osoby ambitne mają szansą na wielką karierę.
  • Kreatywność – osoba odpowiedzialna za kostiumy powinna być kreatywna. Podstawą jest to, aby potrafiła się ona odnaleźć w każdej sytuacji. Nie jest wskazane kopiowanie pomysłów oraz wizji innych artystów. W tym zawodzie liczy się wyobraźnia oraz szerokie pole widzenia.
  • Terminowość – nie każdy wie, że kostiumograf musi dostosować się do ram czasowych projektu. Bardzo często pracuje on pod presją czasu, co stanowi obciążenie psychiczne. Nie można zapominać, że branża modowa to nierzadko biznes nastawiony na zyski. Właśnie dlatego nie można pozwolić sobie nawet na najmniejsze opóźnienia.
  • Komunikatywność – oczywistym jest, że stworzenie kostiumów lub wybranie strojów wymaga współpracy z wieloma osobami. Ogromną rolę odgrywa tutaj zdolność do komunikowania się z np. podwykonawcami, dostawcami materiałów, a nawet modelami.

Czy kostiumograf musi skończyć studia?

Kostiumograf nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia, jednak jest ono mile widziane. Dyplom znanej i cenionej szkoły wyższe może otworzyć drzwi do kariery. Jest on szczególnie przydatny tym, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia. Wiadome jest, że najtrudniej postawić pierwszy krok. Dzięki edukacji można poznać daną branżę „od podszewki”. Atutem jest również szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych.

Jaką szkołę modową wybrać?

Kostiumografia to kierunek kształcenia proponowany przez uczelnie publiczne oraz prywatne. Alternatywą jest studium artystyczne, czy też kurs, który sprawdzi się w przypadku osób, które pracują już branży. Dla osób, które chcą studiować w Warszawie, dobrym wyborem będzie Kostiumografia w MSKPU, czyli w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Studenci mogą zyskać cenną wiedzę teoretyczną, a także umiejętności praktyczne. Nauka odbywa się pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry. Każdego roku organizowany jest pokaz dyplomowy, w którym biorą udział światowej klasy osobistości. To idealna okazja na to, aby zostać zauważonym!

Gdzie może pracować kostiumograf?

Kostiumografia to branża przyszłości! Absolwenci tego kierunku mają wiele możliwości, więc wszystko zależy od wybranej ścieżki zawodowej. Specjalista od ubioru może pracować w m.in.:

  • teatrze,
  • telewizji,
  • domach mody,
  • atelier projektantów,
  • studiach fotograficznych,
  • agencjach reklamowych i wizerunkowych.

Warto wspomnieć także o możliwości utworzenia własnej marki/działalności gospodarczej. Usatysfakcjonuje to tych, którzy cenią sobie niezależność.