Włosy suche – charakterystyka i pielęgnacja

Suche włosy to zmora niejednej kobiety. Są szorstkie, matowe, napuszone i oklapnięte. Sprawia to, że nie prezentują się najlepiej. Ich atrakcyjność obniża też fakt, że trudno je stylizować. Suche kosmyki niechętnie bowiem poddają się zabiegom i zazwyczaj sterczą każdy w inną stronę. Aby je ujarzmić, konieczna jest prawidłowa pielęgnacja. Jaka? Zobacz, jak dbać o suche włosy.

Jak rozpoznać suche włosy?

Suche włosy bardzo łatwo można rozpoznać. Są one zwykle bardzo nieprzyjemne w dotyku, sianowate i szorstkie. Jest to spowodowane rozchylonymi łuskami pojedynczych włosów. Cechą charakterystyczną suchej czupryny jest także to, że brakuje jej połysku i sprężystości. Przez to zabiegi stylizacyjne zazwyczaj nie należą do udanych.

Jakie są przyczyny suchych włosów?

Suche włosy pojawić mogą się z wielu przyczyn. Zazwyczaj odpowiada za to niewłaściwa pielęgnacja, polegająca na korzystaniu z szamponów, pianek czy lakierów na bazie alkoholu, przesuszającego włosy. Do braku odpowiedniego nawilżenia czupryny doprowadzić mogą również zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie: farbowanie, rozjaśnianie, ondulacja. Włosom nie sprzyja też częsta stylizacja, zła dieta, problemy zdrowotne, promienie UV, czynniki środowiskowe.

Jak pielęgnować suche włosy?

Pielęgnacje włosów suchych należy rozpocząć od doboru odpowiednich kosmetyków. Specjalne, dedykowane im preparaty dostępne są, chociażby w ofercie marki Saryna Key dostępnej na tagomago.pl/collections/saryna-key lub w perfumerii. W skład oferty wchodzą delikatne szampony, które nie zawierają alkoholu, konserwantów oraz sztucznych barwników, pogarszających kondycję czupryny. Oprócz szamponów do włosów suchych marka Saryna Key proponuje też odżywki o właściwościach nawilżających. Należy nakładać je po każdym myciu. Raz w tygodniu zlecane jest natomiast nakładanie maseczki odżywiającej zarówno łodygę, jak i cebulkę włosów. Innym zabiegiem, który poprawia kondycję suchych włosów jest olejowanie.

Odpowiednia pielęgnacja powinna iść w parze z ograniczeniem zabiegów obciążających włosy. Unikać należy częstego farbowania, prostowania, kręcenia czy suszenia włosów suszarką. Zamiast tego raz w miesiącu warto pojawić się w salonie fryzjerskim i delikatnie podciąć końcówki. Zregeneruje to strukturę włosów i sprawia, że tempo ich wzrostu będzie większe.

Dieta na suche włosy

Aby nawilżyć suche włosy, nie wystarczy tylko stosować odpowiednie kosmetyki, konieczne jest też zmienienie nawyków żywieniowych. Odpowiednia dieta pozwala nawilżyć włosy od wewnątrz i dostarczyć im niezbędnych witamin i minerałów. Osoby z suchymi włosami do codziennego menu powinny włączyć warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, ryby.