Grzybica jest chorobą zakaźną skóry. Potrafi być naprawdę uciążliwa i wcale nie musi być spowodowana zaniedbaniem. Powstawaniu grzybicy sprzyjają choroby nowotworowe czy zaburzenia hormonalne. W jaki sposób możemy poradzić sobie z tym problemem? Czy laserowe leczenie grzybicy jest skuteczne?
Spis treści:
- Laserowe leczenie grzybicy paznokci – jak wygląda?
- Czym jest grzybica paznokci i jak się objawia?
- Jak się przygotować do laserowego leczenia grzybicy?
Laserowe leczenie grzybicy paznokci – jak wygląda?
Laserowe leczenie grzybicy paznokci opiera się na zjawisku fototermolizy. Polega to na wywoływaniu przegrzania naświetlanej okolicy, w tym przypadku paznokci. Dochodzi wówczas do termicznego zniszczenia komórek grzyba oraz mikrouszkodzenia macierzy paznokcia. Laserowe leczenie grzybicy paznokci powoduje odparowanie chorej tkanki z powierzchni paznokcia. Cała terapia dzielona jest zazwyczaj na etapy, powtarzane co około 6 tygodni.
Wszystkie lecznicze procesy zachodzą w głębokich warstwach skóry, cały zabieg trwa od 30 minut do nawet 2 godzin, jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Laserowe leczenie grzybicy umożliwia wyleczenie grzybicy bez ryzyka skutków ubocznych czy jakichkolwiek nieprawidłowości. Aby laserowe leczenie grzybicy paznokci przyniosło pożądane efekty, należy stosować się do zaleceń lekarza. Mówią nam one, że przez kolejne 14 dni od zabiegu nie możemy korzystać z sauny ani gorących kąpieli, a także przez 3 miesiące konieczne jest stosowanie specjalnego kremu przeciwgrzybiczego. Prawidłowe traktowanie naszych paznokci pozwala osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.
Czym jest grzybica paznokci i jak się objawia?
Grzybica paznokci to choroba zakaźna, której nie można lekceważyć! Pozostawiona może rozprzestrzenić się na kolejne paznokcie, a tego chcielibyśmy przecież uniknąć. Jest wiele czynników które sprzyjają rozwojowi grzybicy, jednak są to przede wszystkim:
- choroby nowotworowe,
- niedobory witamin oraz minerałów,
- zaburzenia hormonalne,
- atopia,
- oparzenia,
- wrodzone bądź nabyte upośledzenia odporności,
- niedostateczna lub nadmierna higiena osobista,
- częste korzystanie z miejsc publicznych (sauny, baseny, siłownie),
- wiek,
- okres ciąży.
Jak widać, leczeniu grzybicy paznokci laserem poddają się nie tylko te osoby, które o siebie nie dbają. Jest wiele czynników powodujących tą chorobę. Pierwszym objawem mówiącym nam, że warto zastanowić się nad laserowym leczeniem grzybicy są zmiany w kolorze płytki paznokcia, jednak grzybica może rozwijać się także i bezobjawowo.
Jak się przygotować do laserowego leczenia grzybicy?
Laser na grzybicę działa skutecznie, jednak nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu do zabiegu. Przede wszystkim płytka paznokcia przed zabiegiem powinna zostać oczyszczona, a obuwie zdezynfekowane. Pozwoli to uniknąć ponownego zakażenia po zabiegu. W trakcie trwania laseroterapii nie można malować paznokci, stosować acetonu czy jakichkolwiek odżywek. Ponadto należy unikać opalania, korzystania z sauny, a także z basenu. Zastosowanie się do wszelkich zaleceń lekarza pozwoli nam osiągnąć pożądane przez nas efekty.
Decydując się na laserowe leczenie grzybicy paznokci należy w pierwszej kolejności znaleźć odpowiednią klinikę do której się wybierzemy. Wykonanie tego zabiegu w byle jakim salonie może okazać się błędem. Wówczas nie tylko zmarnujemy czas, pieniądze i nerwy, ale może to również odbić się na naszym zdrowiu. Grzybica paznokci nie jest chorobą, którą powinniśmy lekceważyć, wybierzmy się więc do specjalisty, np. z Kliniki Miracki Warszawa, który posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie.