Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane?

Zastanawiacie się, dlaczego śruby wykonane ze stali nierdzewnej są tak często wybierane? Wpływ mają na to różne aspekty. Między innymi elementy tego typu są bardzo odporne na korozję – w wyniku reakcji tlenu z chromem. Poza tym są żarowytrzymałe, łatwe w obróbce czy proste w czyszczeniu itp. Które elementy wykonane w taki sposób znajdują zastosowanie w różnych branżach? Poniżej możecie zapoznać się z dwoma rodzajami, które aktualnie są bardzo popularne.

Śruby do połączeń sprężanych

Co warto wiedzieć o śrubach do połączeń sprężanych? Na początek trzeba zaznaczyć, że elementy z tej kategorii posiadają oznaczenia DIN 6914 i PN 82343/ISO 7412. Warto znać te parametry, aby na przykład spokojnie zamówić tego typu produkty od niemieckiej firmy itp. Wówczas trzeba podać normę DIN 6914, ponieważ niestety polskie normy mają zasięg tylko krajowy… Elementy tego typu posiadają metryczny rodzaj gwintu. Klasa wytrzymałości to 10.9. Przed korozją chroni starannie wykonana powłoka pod postacią ocynku ogniowego. Śruby te posiadają powiększony łeb. Gdzie mogą być wykorzystane? Jak sama nazwa wskazuje, są one stosowane w aspekcie połączeń sprężanych. Należy podkreślić, że bardzo dobrze wywiązują się z tego zadania. Konstrukcje są trwałe i bardzo solidne. Elementy tego typu są między innymi odporne na korozję i posiadają stylowy wygląd. Nic więc dziwnego, że śruby do połączeń sprężanych mają zastosowanie w wielu branżach (jest to choćby budownictwo itp.).

Śruby kołnierzowe

Czym charakteryzują się śruby kołnierzowe? Należy podkreślić, że posiadają one oznaczenia DIN 6921 i PN 82247. Jaki jest tutaj rodzaj gwintu? Śruby kołnierzowe mają element metryczny, co jest przydatne w rozmaitych sytuacjach. Opisywane produkty występują w klasie wytrzymałości 8.8, 10.9 i 12.9. W jaki sposób są pokryte? Czasami występuje brak powłoki – wówczas mamy do czynienia z terminem „powłoka surowa”. Producenci stosują również takie elementy, jak na przykład ocynk płatkowy, ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty itp. Nierzadko wykorzystywana jest także powłoka czerniona (oksydowana).

W jaki sposób mogą być wykorzystywane śruby kołnierzowe DIN 6921? Jest co najmniej kilka możliwych zastosowań. Między innymi elementy tego typu są wykorzystywane w motoryzacji i przemyśle samochodowym. Producenci stosują je bowiem do układów zawieszenia, układów hamulcowych itp. To jednak nie wszystko. Śruby kołnierzowe są również używane w przypadku układów sterujących.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami STALMUT