Najlepsze prywatne uczelnie? Warszawa gwarantuje szeroki wybór

Studiowanie na uczelniach niepublicznych jest dzisiaj coraz popularniejsze. Studenci poszukują niestandardowych przedmiotów, dużej ilości zajęć praktycznych i profesjonalnego wyposażenia, które zapewni im komfort nauki. Jakie atuty ma jeszcze prywatny system szkolnictwa wyższego w Polsce?

Różnice między uczelnią prywatną a państwową

Najważniejszą różnicą jest kwestia czesnego, którego opłaty bezwzględnie wymagają prywatne uczelnie. Warszawa, jako stolica, może być pod tym względem nieco droższa, niż pozostałe duże miasta. Należy jednak pamiętać, że w zamian otrzymujemy bardzo wysoki poziom kształcenia. Grupa Uczelni Vistula jest natomiast przykładem na to, że wysoki poziom może iść w parze z uczciwą ceną (więcej informacji na stronie http://www.vistula.edu.pl/).

Czy zatem uczelnie publiczne oferują w pełni bezpłatną naukę? Jak się okazuje, niekoniecznie. Uniwersytet państwowy zapewnia ją tylko wtedy, gdy dostaniemy się na studia stacjonarne. Jednak na wiele kierunków jest wielokrotnie więcej chętnych, niż miejsc. Alternatywą jest tryb wieczorowy lub zaoczny, jednak tutaj już mamy do czynienia z opłatą czesnego (tak, jak w jednostce prywatnej). Warto więc przy wyborze kierować się renomą miejsca, dostępnymi kierunkami i kadrą, która wykłada przedmioty.

Podczas rekrutacji na pierwszy rok studiów w uczelni państwowej zwykle dostaje się nawet kilkuset studentów (oczywiście w zależności od kierunku). Tak duży odsetek ludzi sprawia, że sale wykładowe są przepełnione, a ćwiczenia w tak licznym gronie mogą być mało skuteczne i efektywne. Uczelnie prywatne, ze względu na mniejszą ilość przyjętych osób, gwarantują zazwyczaj bardziej kameralną atmosferę. Tutaj każdy będzie miał szansę wypowiedzieć się albo wykazać podczas warsztatów praktycznych. Warto zaznaczyć, że mniejsza ilość studentów oznacza też szybszą integrację.  Można liczyć na to, że w krótkim czasie zapoznamy się z większością koleżanek i kolegów.

Korzyści z wyboru uczelni prywatnej

Powszechne stwierdzenie, że opłata za studia to koszt dyplomu, już dawno odeszło do lamusa. Prywatne uniwersytety stawiają dziś na jakość i poziom kształcenia. Starają się utrzymać europejskie standardy i wymagają od studentów tego samego, czego renomowane uczelnie publiczne. Kadra dobierana jest skrupulatnie, by zapewnić jak najwyższy poziom merytoryczny.

Warto dodać, że opłaty, które należy uiszczać, w głównej mierze przeznaczone są na utrzymanie i rozwój uczelni. Nowoczesne wyposażenie, takie jak komputery, rzutniki czy akcesoria potrzebne do realizowania warsztatów, również pochodzą z tych pieniędzy. Dzięki nim możliwe jest organizowanie zajęć w terenie oraz inne atrakcje, które wzbogacają okres studiowania o nowe doświadczenia.

Należy również wspomnieć o zatrudnionych pracownikach. Często zajęcia prowadzą osoby znane w świecie nauki – to nierzadko prawdziwe wizytówki prywatnych uczelni. Warszawa to w końcu miejsce, gdzie można spotkać najwięcej wybitnych wykładowców w skali kraju. Realizacja kierunków jest bardzo dokładna, a ich program dopracowany w najmniejszych szczegółach. Wybrane przedmioty oraz ćwiczenia praktyczne dobrze przygotowują do startu w przyszłość i pozwalają zdobyć atrakcyjne zatrudnienie.

Dodatkowo, w ofercie studiów prywatnych widnieje wiele kursów i szkoleń, na które można się zapisać i poszerzać wiedzę. Są to między innymi lektoraty z języka obcego. Pomagają one osiągnąć wysoki poziom zaawansowania oraz przygotowują do wyjazdu za granicę. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że program wymiany studenckiej Erasmus + także jest dostępny na tego typu uczelniach.

Studiowanie na uczelni prywatnej to inwestycja w swoją przyszłość. To między innymi praca na nowoczesnym sprzęcie i kontakt z renomowanymi wykładowcami. To także najwyższa dbałość o jakość i komfort nauki, co czyni z prywatnego szkolnictwa wyższego realną alternatywę dla uniwersytetów publicznych.