Kto powinien dbać o czystość w biurze?

Sprzątanie biura w Warszawie to nie jest łatwe zajęcie. Firm, zajmujących się tym na stałe jest wiele, jak Pozamiatane. Rozwojowi sektora usług, związanych z porządkami sprzyjają coraz liczniejsze inwestycje w stolicy. Biuro zwykle stanowi “serce” każdej firmy. Jest też jej wizytówką, miejscem, do którego zaprasza się potencjalnych klientów. Czystość, która powinna być w nim zachowana musi mieć jednak wielu ojców.

Obowiązek pracodawcy

Spór o to, po czyjej stronie powinien spoczywać obowiązek utrzymania czystości jest rozwiązany prawnie. W §14. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dn. 26 września 1997 r., czytamy, że to pracodawca ma obowiązek utrzymać miejsce pracy w czystości. Dotyczy to nie tylko bieżących prac porządkowych, ale również wykonywania okresowych remontów oraz konserwacji, zgodnie z przepisami BHP.

Powinności pracownika

Przepisy wyraźnie mówią, że sprzątanie biura w Warszawie nie jest obowiązkiem pracownika zwłaszcza po godzinach pracy. Nie oznacza to, że nie muszą oni przestrzegać podstawowych zasad czystości i higieny zwłaszcza w pomieszczeniach, które są użytkowane przez wszystkich. Inny artykuł, 211. KP. precyzuje, że pracownik jest zobowiązany do dbania o stan powierzonych mu maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu. W praktyce oznacza to, że po zakończonej pracy należy pozostawić swoje stanowisko w ładzie. Biurowe, często niepisane zwyczaje nakazują również dbanie o czystość monitora, klawiatury, wspólnej drukarki oraz segregację śmieci zgodnie z wytycznymi administracji budynku. Tego typu zachowania powinny wynikać nie tylko z kultury pracy i przyjętych w danym miejscu zwyczajów, ale też z kultury osobistej.

Kultura a rzeczywistość

Niestety, bywają pracownicy, dla których porządek nie wydaje się być priorytetem. Chcąc zatem zachować odpowiedni standard pracy i nie obciążać zbytnio tych osób, dla których sprzątniecie swojego stanowiska nie jest problemem, pracodawca może zdecydować się na skorzystanie z usług sprzątających biura w Warszawie. Oferty firmy outsourcingowej są zwykle bardzo elastyczne i dostosowane do konkretnego zamówienia. Ustala się częstotliwość wykonywanych usług, ich szczegółowy zakres oraz czas, przeznaczony na porządki – zwykle jest to już po godzinach pracy osób, zatrudnionych w biurze.

Współpraca konieczna

O zewnętrznej firmie sprzątającej w Warszawie warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy większość pracowników ma problem z opróżnianiem swojego kosza czy też myciem swoich kubków. To duża wygoda w przypadku biura, które zatrudnia sporą ilość osób. Profesjonaliści zadbają nie tylko o higienę w pomieszczeniach sanitarnych, ale także porządek przestrzeni biurowej. Współpraca ze specjalistami to także pewność, że do każdej powierzchni zostaną użyte właściwe środki. Bezpieczne czyszczenie to piękne dywany i tapicerka.