Okna dachowe, rolety czy markizy – co zamontować?

Poddasze to jedno lub wiele pomieszczeń, które mogą z powodzeniem zostać zaadaptowane do potrzeb rodziny i pełnić funkcję pokoju zabaw, sypialni czy nawet osobnego mieszkania. W dachu montowane są specjalne okna, by zapewnić dostęp naturalnego światła do wnętrza. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest instalacja specjalnych przesłon. Do okien dachowych najbardziej popularne są rolety lub markizy, które rozwiązanie wybrać?

Funkcjonalne markizy

Markiza może zostać wykonana z włókien szklanych lub wytrzymałej siatki. Oba te materiały zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Markiza jest umieszczona w kasecie i montowana na zewnątrz – przed szybą – co sprawia, że dobrze absorbuje promienie słoneczne. Co więcej, zapewnia obniżenie temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni, chroni również oczy przed oddziaływaniem refleksów – światło, które wpada do wnętrza przez markizę, jest delikatnie rozproszone. Markiza nie zasłania widoku na to, co znajduje się na zewnątrz. Można obserwować świat w chłodnym i cichy wnętrzu – zaciągnięta w czasie deszczu wytłumi odgłos kropel uderzających o szybę. Markizy można założyć również na okna tarasowe lub balkonowe, a więcej informacji na temat przesłon znajduje się w artykule pt.: Ochrona wnętrz przed słońcem – rolety, żaluzje czy markizy.

Tradycyjne rolety

Okna dachowe można osłonić, stosując również rolety, które bardzo dobrze sprawdzą się przy redukcji ilości wpadających promieni słonecznych, tym samym do zaciemniania pomieszczeń. Wytrzymały materiał, z którego są wykonane rolety, jest dostępny w wielu kolorach. Pas tkaniny o odpowiedniej szerokości – można zlecić wykonanie rolety na wymiar – jest umieszczony w prowadnicach, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie rolety w dowolnej wysokości okna. Rolety wykonane są z materiału syntetycznego, który zatrzymuje promienie UV. Więcej na temat rolet można przeczytać na stronie www.systemysurma.pl.

Zamontowanie odpowiednich przesłon na poddaszu pozwoli cieszyć się dodatkowymi metrami kwadratowymi domu również w podczas letnich, upalnych dni. Na ryku dostępne są różne rozwiązania, warto więc wybrać to, które spełnia oczekiwania i mieści się w założonym budżecie.