Rehabilitacyjny fotelik dla dziecka – do samochodu, domu i na spacery – co trzeba o nim wiedzieć?

Rehabilitacyjny fotelik to rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz możliwie jak największą swobodę ruchu, w przypadku chorób związanych z ograniczoną mobilnością. Specjalne foteliki sprawdzają się w czasie zabawy w domu, jazdy samochodem czy spacerów, jednak powinny być dobierana indywidualnie do gabarytów malucha oraz poziomu jego niepełnosprawności.

Rehabilitacyjny fotelik samochodowy dla dziecka

Rehabilitacyjny fotelik samochodowy recaro to model fotelika przeznaczonego dla maluchów w przedziale wagowym mieszczącym się od 9 do 36 kilogramów. Został zaprojektowany specjalnie z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, które potrzebują stabilizacji w czasie podróży samochodem. Wybierając fotelik samochodowy dla pociechy, należy zwrócić uwagę, oprócz przedziału wagowego i wielkości, również na to czy siedzisko wykonane zostało z najlepszej jakości tkanin, by zapewnić dziecku maksymalną wygodę i komfort. Wygodnym rozwiązaniem dla dzieci borykających się z chorobami uniemożliwiającymi im pełen zakres ruchu, są fotele wyposażone w: regulację wysokości zagłówka, peloty pozycjonujące tułów oraz głowę, podnóżek z adapterem, dodatkowe stoliki czy pasy z sygnalizacją dźwiękową, które uaktywniają się, kiedy dojdzie do ich rozpięcia.

Domowy fotelik rehabilitacyjny dla dziecka

Foteliki rehabilitacyjne są najczęściej stosowane w przypadkach dzieci z MPD, czyli mózgowym porażeniem dziecięcym. Specjalnie zaprojektowane siedziska dla maluchów umożliwiają im wygodę i komfort, np. w czasie zabawy, jedzenia, odpoczynku, a także ćwiczeń rehabilitacyjnych. Fotele zapewniają prawidłowe ułożenie pleców, zabezpieczając tym samym przed skrzywieniami kręgosłupa a także łagodzą bóle mięśni czy spastyczne ruchy. Wybierając siedzisko rehabilitacyjne dla malucha, warto zwrócić uwagę na jego mobilność, np. czy posiadają kółka, czy łatwo nimi skręcać bądź czy posiadają specjalne blokady w razie potrzeby unieruchomienia sprzętu. Wygodnym rozwiązaniem dla niepełnosprawnego dziecka są foteliki wykonane ze specjalnej pianki, która dostosowuje się do kształtu ciała.

Spacerowy wózek inwalidzki dla dziecka

W siedziska przystosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych wyposażone są również wózki spacerowe, takie jak wózek jogger. Specjalny model spacerówki sprawdza się, nie tylko w przypadku maluchów z MPD, ale także z przepukliną oponowo-rdzeniową oraz chorobami mięśni. Wybierając wózek  dla malucha, należy zwrócić uwagę na regulację i rozmiar siedziska (aby było idealnie dostosowane do gabarytów dziecka), ilość pasów bezpieczeństwa, amortyzację i rodzaj kół, a także przydatne dodatki, jak: osłony przeciwdeszczowe, podpory boczne, mocowania na stopy czy dodatkowe uchwyty i stoliczki.