Świąd i pieczenie miejsc intymnych to najczęściej jeden z pierwszych sygnałów infekcji. Jak rozpoznać, co się dzieje? Czy należy rozpocząć antybiotykoterapię, a przede wszystkim, jak profilaktycznie unikać tych nieprzyjemnych doznań?
Po pierwsze rozpoznanie objawów
Najczęściej świąd nie jest jedynym objawem infekcji intymnych. Pojawiają się jeszcze nienaturalne upławy, pieczenie i ból. Upławy u kobiety zdrowej są bezwonne i prawie przeźroczyste, podczas kiedy przy grzybiczej infekcji mają one białawy kolor, grudkowatą konsystencję oraz zapach podobny do drożdży. Do tego dochodzi swędzenie pochwy, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Można próbować sobie pomóc domowymi sposobami – skuteczne mogą okazać się nasiadówki z rumianku, ogólnodostępne maści oraz wzbogacenie diety o probiotyki, zarówno te naturalne – zawarte w jogurtach i kefirach, jak i apteczne suplementy. Nie zmienia to jednak faktu, że przy nasilonej i długotrwałej infekcji należy zgłosić się do lekarza ginekologa. To on przeprowadzi badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące źródła infekcji i zleci odpowiednią terapię.
Jak zapobiegać nawrotom infekcji?
Przede wszystkim należy przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Najczęstsze powody infekcji intymnych typu grzybiczego to niewłaściwa bielizna, siedzący tryb życia i antybiotykoterapia. Siedzący tryb życia i nieprzewiewne ubrania, a przede wszystkim bielizna ze sztucznych materiałów tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii. Organizm jest narażony na infekcje również po antybiotykoterapii, dlatego dobrze jest, oprócz leków osłonowych zastosować również probiotyki i wprowadzić je na stałe do jadłospisu. Ponadto warto unikać korzystania z publicznych toalet, które są siedliskiem przeróżnych zarazków, a na czas infekcji zrezygnować z uczęszczania na basen. Dzięki takiej profilaktyce można skutecznie uniknąć częstych i nawracających infekcji intymnych.
Swędzenie pochwy to przypadłość wielu pań i nie ma co ukrywać, że potrafi ona być naprawdę dokuczliwa. Można jednak zapobiegać infekcjom intymnym, stosując się do kilku prostych zasad. Oczywiście, w momencie wystąpienia objawów należy koniecznie sięgnąć po maści, leki oraz wspomagać się naturalnymi sposobami. W przypadku kiedy swędzenie pochwy utrzymuje się, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Więcej przydatnych informacji znajduje się w artykule „Infekcje intymne? Pozbądź się ich naturalnie”.