W jakich kolorach świat widzi kot, a w jakich pies?

Wiele osób uważa, że zwierzęta nie są w stanie odróżniać kolorów tak samo jak ludzie. Jak jednak naprawdę widzą koty, a jak psy?

Budowa oczu psa oraz kota jest inna od oczu człowieka. Chyba każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zwierzęta mają lepszy wzrok od nas – są w stanie zauważyć nawet najdrobniejsze zmiany w swoim otoczeniu znacznie szybciej niż człowiek.

Wobec tego nasi pupile widzą świat inaczej, ale nie oznacza to wcale, że widzą gorzej. Co mają do powiedzenia w tym temacie naukowcy?

Świat widziany oczami kota i psa

Koty przede wszystkim mają znacznie szersze pole widzenia od człowieka. W przypadku człowieka wynosi ono około 180 stopni, z kolei u kota nawet 200 stopni, dlatego kot jest w stanie zobaczyć więcej „kątem oka” niż człowiek. Psy jednak przebijają zarówno koty, jak i człowieka, ponieważ u nich kąt widzenia może dochodzić nawet do 250 stopni.

Jeśli chodzi o kolory, koty widzą w tak zwanej trichromii, czyli z zabarwieniem niebiesko-fioletowym, zielonym oraz żółtym. Nie widzą zatem czerwieni, podobnie jak psy, które również nie dostrzegają tego koloru.

Wynika to z faktu, że zwierzęta te w oku nie posiadają odpowiedniej ilości czopków, które odpowiedzialne są za widzenie barwne. Zatem czerwona miska dla kota czy zabawka dla psa nie będzie postrzegana przez zwierzę jako czerwona, ale raczej jako żółtawa.

Oczywiście, koty widzą także bardzo dobrze po zmroku. Wynika to z faktu, że ich oczy potrzebują mniej światła, aby zauważać otoczenie. Warto jednak wskazać, że kot w pomieszczeniu, w którym nie ma żadnego źródła światła, również nie będzie widział dobrze.

Psy, podobnie jak koty, także lepiej widzą w ciemności. Są również bardzo wrażliwe na migające światło.

Bez tylu kolorów, ale i tak lepiej od człowieka

Zatem zarówno koty, jak i psy widzą otaczający świat inaczej niż człowiek. Nie zauważają tak wielu kolorów, często widzą również nieco bardziej rozmyte obrazy – szczególnie psy, ale ze względu na szerokie pole widzenia i szybki czas reakcji są w stanie dostrzegać więcej niż my.