Skarpetki biegowe – dlaczego są lepsze od zwykłych skarpet?

Gdy ktoś zaczyna biegać i kompletuje odpowiedni strój, zazwyczaj koncentruje się na butach, koszulce i spodniach lub legginsach. Skarpety często pomija, uznając, że biegać można w praktycznie każdych. To błąd, co może potwierdzić każdy, kto wypróbował dedykowane skarpety biegowe. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Skarpety biegowe lepiej sprawdzą się przy długich treningach

Jeśli biegasz długo w zwykłych skarpetach, doskonale wiesz, jak bardzo mogą przepocić się stopy. Ten sam problem dotyczy zresztą treningów krótkich, ale intensywnych, na przykład interwałów, stosowanych przez osoby, którym zależy na wzroście szybkości lub szybszym spalaniu kalorii. Co więcej – w lecie problem może się pojawić nawet w trakcie całkiem krótkich treningów.

W skarpetach biegowych problem rozwiązano bardzo prosto. Jak? Zastosowano specjalne strefy oddychalne w miejscach, w których skóra na stopie najszybciej zaczyna się pocić. Tym samym opóźniony zostaje moment przegrzania i zwiększa komfort stóp.

Oszczędzasz buty

Zauważ, ze zastosowanie stref oddychalnych przekłada się nie tylko na komfort biegania. Późniejsze pocenie się stopy ma swoje przełożenie na większą żywotność obuwia i mniejszy problem z przykrymi zapachami, jakie mogą pozostać po licznych treningach.

Mniej otarć

Skarpety biegowe są zoptymalizowane ściśle pod kątem aktywności sportowej. Producenci często stosują cały zestaw rozwiązań ułatwiających stosowanie ich nie tylko w krótkich treningach, ale też w trakcie długiego i intensywnego użytkowania (jak chociażby w trakcie zawodów biegowych).

Widać to doskonale w przypadku skarpet Nessi (www.nessi-sport.com), w których zastosowanie płaskich szwów zapobiega otarciom, podobnie zresztą jak strefy amortyzacyjne rozłożone w punktach, w których najczęściej dochodzi do obciążenia stopy (co przy okazji zapobiega zbyt przetarciom materiału). Jednocześnie wysokiej jakości ściągacze sprawiają, że skarpety biegowe trzymają się na stopie stabilnie, w jednym miejscu, podczas gdy zwykłe skarpetki mogłyby się przesuwać (a tworzone przy tym fałdy mogłyby ocierać).