Jak wygląda łuszczyca krostkowa i czym się objawia?

Łuszczyca krostkowa znacznie częściej występuje u płci żeńskiej, niżeli u mężczyzn. Jest to postać łuszczycy występująca najrzadziej. Nieleczona może stanowić zagrożenie życia osoby chorej. Łuszczyca krostkowa objawia się występowaniem pęcherzyków wypełnionych ropą. Mogą one pojawiać się w niektórych obszarach bądź na całym ciele. Co warto wiedzieć o łuszczycy krostkowej? Odpowiadamy na to w niniejszym artykule.

Jakie są objawy łuszczycy krostkowej?

Łuszczyca krostkowa objawia się w postaci krostek ropnych, osiągających różną wielkość, od paru milimetrów do 1 cm. Wokół nich pojawia się zaczerwienienie oraz świąd. Wykwity mają zróżnicowaną intensywność, a także w różnym tempie pojawiają się na kolejnych obszarach ciała. W przypadku, kiedy objawy są zaognione, łuszczyca w tej postaci pojawia się bardzo szybko.

Czasami jedynym objawem łuszczycy krostkowej są zmiany skórne, ale zdarza się, że występują jednocześnie bóle głowy, mdłości, dreszcze oraz gorączka. Jest to niezwykle uciążliwe, ponieważ krostki pojawiają się jednocześnie z łuskami skóry, które są typowe dla typowej odmiany łuszczycy. Objawem ostrego przebiegu łuszczycy krostkowej jest schodzenie naskórka podczas pocierania.

Jakie są przyczyny występowania łuszczycy krostkowej?

Łuszczyca krostkowa może pojawić się w wyniku: nieleczonych infekcji, żółtaczki, ciąży, próchnicy, palenia papierosów, długotrwałego opalania się czy hipokalcemii. Zmiany pojawiające się na skórze najczęściej powstają w okolicach dłoni i stóp. Nierzadko pojawiają się także na paznokciach, co jest bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli wystąpią pod paznokciem. Choroba ta jest trudna do całkowitego wyleczenia i może mieć różną intensywność.

W leczeniu zazwyczaj stosuje się leki zewnętrzne w postaci maści, a także leki wewnętrzne, retinoidy, leki immunopresyjne oraz antybiotyki. Stosuje się też naświetlanie chorych miejsc lampami LED, a także fotochemioterapię. Światło ulrafioletowe zmniejsza powstawanie zmian łuszczycowych i ryzyko ich nawracania.

Jak wygląda leczenie łuszczycy krostkowej?

Leczenie krostkownicy jest możliwe pod stałą kontrolą dermatologiczną. Terapia jest dopasowywana indywidualnie, w zależności od tego, jak bardzo choroba jest zaawansowana. Leczenie łuszczycy krostkowej jest zazwyczaj związane z antybiotykoterapią oraz miejscowym działaniem przeciwzapalnym. Ponadto, terapia jest skierowana w celu wygaszenia zmian skórnych i jednoczesnemu nieobciążaniu organizmu lekami.

Łuszczyca krostkowa to choroba związana ze słabą odpornością organizmu. W leczeniu łuszczycy krostkowej stosuje się maści salicylowe, których zadaniem jest wyciszenie zaognionych miejsc oraz przyśpieszenie odpadania martwego naskórka. Oprócz tego duże efekty daje fototerapia, łagodząca stan zapalny zmian skórnych.

Nawet jeżeli leczenie zostanie podjęte, łuszczyca krostkowa może powrócić. Pomimo wyleczenia, łuszczyca krostkowa pozostająca w uśpieniu może powrócić po kilku bądź kilkunastu latach.

Więcej na temat łuszczycy krostkowej dowiemy się na https://www.centrumluszczycy.pl/Luszczyca-krostkowa-zdjecia-leczenie-dieta-i-domowe-sposoby-blog-pol-1603110267.html