Kilka słów o niwakach

tropiart - tropi (4).jpg

W sprzedaży dostępne są różnorodne rośliny, które cechują się ciekawym wyglądem. Dużą i stale rosnącą popularnością cechuję się formowane drzewa iglaste, które określane są mianem niwaki.

Czy różnią się bonsai od niwaków?

Warto wiedzieć, że nazwy bonsai i niwaki nie są tożsame i nie powinny być stosowane wymiennie. Słowo bonsai pochodzi z języka japońskiego i odnosi się do sztuki polegającej na miniaturyzowaniu roślin, które są uprawiane w odpowiedni sposób. Bonsai sadzone są do atrakcyjnych wizualnie donic, a same rośliny są starannie podcinane i formowane. Niwaki to z kolei określenie, które odnosi się do drzew ogrodowych uprawianych bezpośrednio w gruncie.

Jakie cechy wspólne mają bonsai i niwaki?

W obu przypadkach dąży się do formowania rośliny w pożądany sposób. Kształt osiągany jest poprzez regularne cięcie rosnących pędów rośliny.

Z czego wynika popularność niwaków?

Formowanie drzew ogrodowych staje się w Polsce bardzo popularne. Niwaki cechują się bowiem bardzo atrakcyjnym wyglądem. Rośliny wymagają jednak starannej i regularnej pracy, której efekt przynosi dużo satysfakcji.

Jakie rośliny można formować?

Formować można wiele roślin iglastych, w tym choćby: cisy, jałowce, świerki czy sosny. Szeroki wybór roślin, które w łatwy sposób można formować, dostępny jest między innymi na stronie: https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html. Niwaki sadzi się bezpośrednio w gruncie. Warunki nasłonecznienia oraz wilgotności zależą od danego gatunku rośliny. Podczas zakupu rośliny do ogrodu warto zwracać szczególną uwagę na gatunki odporne na chłód, które nie wymagają specjalnego zabezpieczenia w czasie zimy. Posadzone do gruntu niwaki należy regularnie podlewać. Tego rodzaju działanie sprzyja rozwojowi rośliny oraz gwarantuje jest szybki wzrost. W momencie, w którym roślina wypuszcza nowe pędy konieczne jest ich podcinanie. Takie prace pielęgnacyjne należy przeprowadzać regularnie oraz z należytą troską. Cięcie nie może być zbyt mocne i nie może powodować uszkodzenia rośliny.