Idealne cięcie piłą taśmową – 5 wskazówek, jak zwiększyć efektywność

Piła taśmowa to urządzenie, od którego efektywności w dużym stopniu zależy ostateczna jakość obróbki. Istnieją różne sposoby na zwiększenie wydajności tego narzędzia oraz uzyskanie idealnego, gładkiego cięcia. Oto 5 sprawdzonych, polecanych metod.

Dobór podziałki

Podstawowym kryterium efektywnej pracy z przecinarką jest umiejętny dobór do obrabianego materiału podziałki TPI. Od ilości zębów na długości 1 cala w dużym stopniu zależy wydajne cięcie piłą taśmową. Zgodnie z podstawową zasadą, należy dobrać podziałkę zapewniającą styczność z przecinaniem przynajmniej 3 zębom, ale nie więcej niż 24. Najwyższą efektywność cięcia można otrzymać w przypadku TPI z zakresu 6-12.

Docieranie taśmy

Rozpoczęcie obróbki zupełnie nową taśmą może doprowadzić do uszkodzenia jej zębów, które w niedotartych ostrzach są bardzo podatne na mikrouszkodzenia. Producenci zalecają przynajmniej 15 minut wstępnej pracy taśmy przy utrzymaniu stałej prędkości. W przypadku materiałów trudno skrawalnych, maszyna powinna być ustawiona na około 25%, a łatwo skrawalnych – 50%. Docieranie pozwala na delikatne zaokrąglenie krawędzi taśmy, co znacząco wpływa na jej żywotność.

Prędkość i wartość posuwu

Ważnym czynnikiem podczas pracy z przecinarką jest odpowiednie ustawienie prędkości taśmy oraz wartości posuwu. Pierwszy z parametrów dotyczy tempa, z jakim ostrze ingeruje w powierzchnię obrabianego materiału. Zbyt szybka praca prowadzi do wyszczerbienia piły i skutkuje nierównym cięciem, a tym samym zmniejsza jej żywotność. Większość modeli posiada mechanizm kontroli posuwu, który określa stosunek tempa obróbki do głębokości penetracji. Wartość ta mierzona jest w calach na minutę (IPM). Z reguły piła taśmowa do metalu efektywność ma tym większą, im wyższa jest prędkość posuwu. Nadmierna eksploatacja wiąże się jednak z przedwczesnym zużyciem narzędzia, dlatego najlepiej ustawić średni posuw.

Obserwacja wiórów

W procesie cięcia powstają wióry, których obserwacja ułatwia ocenę prędkości cięcia i wartości posuwu. Ich kształt powinien być zakręcony, a kolor zbliżony do barwy obrabianego materiału. Jeżeli odcień wiórów zmienia się ze srebrnego na niebieski lub brązowy, podczas przecinania najprawdopodobniej powstaje zbyt dużo ciepła. W takim przypadku zaleca się zmianę prędkości cięcia lub posuwu, aby uniknąć przedwczesnego zużycia piły. Na kształt wiórów wpływ także pojemność wrębu. Ulega on zablokowaniu na skutek skrawania zbyt dużej ilości materiału, co prowadzi do zwiększenia tarcia i wytworzenia nadmiaru ciepła.

Konserwacja piły taśmowej

Na wydajność cięcia przecinarki taśmowej w dużym stopniu wpływa prawidłowa konserwacja. Należy regularnie usuwać wióry z kół prowadzących, mierzyć naprężenie piły oraz sprawdzać mocowania taśmy w prowadnicach. Dla wydajności cięcia nie bez znaczenia pozostaje jakość samej przecinarki, dlatego warto inwestować w wysokiej klasy narzędzia – np. firmy Bomar, warto zobaczyć na stronę: https://www.bomar-poland.com.pl/przecinarki-tasmowe/. Należy też pamiętać o stosowaniu czystego chłodziwa, sprawdzając refraktometrem wskaźniki jego stężenia.