Rzęsistkowica to infekcja intymna, która powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości i wymaga zastosowania leków z metronidazolem. Jakie są objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym? Czy odpowiednia profilaktyka może zapobiec zachorowaniu?
Rzęsistkowicę powoduje pasożyt – rzęsistek pochwowy, który najczęściej przenoszony jest drogą płciową. Zakażeniu sprzyja jednak także używanie wspólnych przyborów higienicznych oraz ręczników z chorą osobą a infekcję można również złapać podczas korzystania z publicznej toalety lub sauny.
Objawy rzęsistkowicy
Dokuczają Ci obfite upławy o nieprawidłowym zabarwieniu? Wydzielina z Twojej pochwy jest żółtozielona lub szara i towarzyszy jej świąd oraz bardzo nieprzyjemny zapach? Takie symptomy mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem. Do innych objawów infekcji intymnej należy ból i pieczenie w cewce moczowej oraz nadżerki w okolicach pochwy. Z kolei mężczyźni najczęściej skarżą się na zaczerwienienie i obrzęk żołędzi prącia, wydzielinę z cewki moczowej i bóle w kroczu. Ginekolodzy twierdzą jednak, że to kobiety częściej chorują na rzęsistkowicę – przeważnie dotyczy to pań w przedziale wiekowym 20-40 lat.
Jak leczyć infekcję wywołaną przez rzęsistka?
Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy? Skonsultuj się z ginekologiem, który przepisze leki z metronidazolem – substancja ta działa bakteriobójczo. Żeby leczenie było maksymalnie skuteczne, powinno obejmować również partnera osoby cierpiącej na infekcję. W czasie kuracji należy zachować wstrzemięźliwość. Warto także zadbać o profilaktykę – w czasie współżycia stosować prezerwatywy, używać oddzielnych ręczników i zachować ostrożność podczas korzystania z publicznych toalet.
Leczenie można także wspomóc odpowiednim doustnym probiotykiem ginekologicznym, który odbuduje mikroflorę bakteryjną pochwy. Na rynku dostępne są również ochronne emulsje do mycia okolic intymnych, a także żele łagodzące objawy infekcji. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie provag.info.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat infekcji intymnych? Sprawdź również inny artykuł – Zapalenie pochwy – przyczyny i metody leczenia.