Obecnie coraz większe znaczenie mają produkty wykonywane przy użyciu tego materiału. Jakie główne właściwości ma mosiądz? Z czego konkretnie składa się ten komponent? Czytając dzisiejszy wpis dowiecie się również, gdzie akcesoria tego typu są najczęściej wykorzystywane.
Cechy tego materiału
Co ciekawe, mosiądz to materiał, który swoje początki miał już w epoce średniowiecza. Od tego okresu minęło już wiele lat. Nie zmieniło się to, że produkty realizowane przy użyciu tego komponentu cały czas są niezwykle popularne. Mosiądz to stop, który w głównej mierze składa się z miedzi oraz cynku. W sklepach internetowych i stacjonarnych z tym asortymentem można znaleźć również dodatki innych metali. Warto wiedzieć, że w zależności od zawartości miedzi mosiądze dzielimy na czerwone, właściwe oraz białe. Wyodrębniamy również inny podział. Dotyczy on ilości zastosowanych składników. W literaturze takie mosiądze określane są jako dwuskładnikowe albo wieloskładnikowe.
Czym charakteryzują się tego typu stopy? Mosiądze to nie tylko atrakcyjne walory estetyczne, chociaż tego tematu na pewno nie powinno się traktować po macoszemu. Na dodatek można liczyć na odpowiednie właściwości mechaniczne. Klienci często doceniają dużą odporność na korozję oraz ścieranie. Na skutek tego mosiądze mogą być wykorzystywane w wielu sytuacjach, o czym dowiecie się w dalszej części dzisiejszego artykułu.
Zastosowanie mosiądzów
Mosiądze znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Z elementów odlewniczych wykonywane są między innymi części maszyn oraz silników. Można również spotkać się ze śrubami okrętowymi, a także elementami wykorzystywanymi w przemyśle lotniczym, okrętowym, chemicznym lub nawet komunikacyjnym. Okazuje się, że mosiądze służą również do produkcji różnych wyrobów śrubowych. Tutaj wyróżniamy śruby, nakrętki, pręty gwintowane, wkręty itd.
Często przez Klientów wybierane są również mosiężne podkładki. Dlaczego? Najlepiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Podkładki sprężyste (DIN 127/PN 82008) są solidne oraz wytrzymałe. Dodatkowo posiadają odpowiednie zabezpieczenie przed korozją. W końcu zastosowano tutaj takie akcesoria, jak na przykład ocynk galwaniczny żółty, ocynk ogniowy, ocynk galwaniczny lub ocynk płatkowy. Najczęściej elementy tego typu są stosowane w przypadku przemysłu motoryzacyjnego. Bardzo dobrze sprawdzają się bowiem w trakcie tworzenia wytrzymałych oraz jednocześnie mocnych połączeń śrubowych. Mosiężne podkładki sprężyste stanowią swego rodzaju zabezpieczenie połączeń gwintowanych. Dodatkowo są wykorzystywane tam, gdzie pojawia się ryzyko wystąpienia drgań i poluzowania złącza śrubowego.